Problemy urologiczne to nie powód do wstydu!

Problemy urologiczne to nie powód do wstydu!Dla wielu pacjentów problemy z funkcjonowaniem układu moczowego są wciąż tematem tabu, z którym wstydzą się zgłosić do lekarza. Takie podejście to błąd! Układ moczowy jest bardzo ważną częścią organizmu człowieka i trzeba o niego dbać! Profesjonalną pomoc doświadczonych lekarzy w różnych problemach urologicznych znaleźć można w naszym szpitalu Mazovia.

U mężczyzn jedną z najczęstszych dysfunkcji układu moczowego są objawy ze strony dolnych dróg moczowych powodowanych przez przerost prostaty. Prostata, zwana również sterczem lub gruczołem krokowym, z biegiem lat ulega powiększeniu. Proces ten jest powolny i może wywoływać niepokojące objawy, takie jak częstomocz dzienny i nocny, osłabienie strumienia moczu czy też parcia naglące. Wynika to z ucisku na cewkę moczową, która przebiega przez środek stercza. Często mogą temu dodatkowo towarzyszyć objawy pogorszenia sprawności seksualnej.

Jak twierdzą lekarze, przerost prostaty jest u mężczyzn takim samym objawem starzenia, jak np. siwienie. Boryka się z nim około 60% mężczyzn po 60. roku życia oraz 80% panów po osiemdziesiątce. Oczywiście powszechność tego problemu nie oznacza, że nie można go leczyć – otóż można, a nawet trzeba, bo łagodny przerost prostaty może spowodować całkowite zatrzymanie moczu i zatrucie organizmu. Dodatkowo, właściwie takie same objawy może wywoływać rak stercza, który we wczesnych stadiach rozwoju jest wyleczalny – dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka wszelkich niepokojących zmian.

Konsultacje z doświadczonymi urologami, pełną diagnostykę obrazową, a także nowoczesne metody leczenia, również chirurgicznego, w tym z wykorzystaniem laparoskopii 3D oraz robota medycznego Da Vinci, oferujemy w naszym szpitalu Mazovia. Zapraszamy wszystkich panów, którzy zauważą u siebie jakiekolwiek objawy z oddawaniem moczu.

Nietrzymanie moczu u kobiet – co trzeba o nim wiedzieć?

Dość często występującym u kobiet zaburzeniem z pogranicza urologii oraz ginekologii jest nietrzymanie moczu. Może ono pojawiać się u pań w różnym wieku, jest powodem wstydu, zażenowania, problemów z utrzymaniem higieny osobistej.

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Czasami wywołują je zakażenia układu moczowo-płciowego lub zmiany hormonalne – obniżający się z wiekiem poziom estrogenów zmniejsza elastyczność mięśni dna macicy, co prowadzi do zmian w położeniu cewki moczowej. Nietrzymanie moczu jest dość częstym problemem kobiet po porodach, kiedy dochodzi do rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy. Dolegliwości może powodować także ciężka fizyczna praca lub otyłość.

Na szczęście nietrzymanie moczu można leczyć, i to naprawdę skutecznie. W Szpitalu Mazovia naszym pacjentkom zapewniamy kompleksową opiekę, diagnostykę oraz leczenie dostosowane do ich potrzeb. Oferujemy opiekę najlepszych specjalistów z zakresu urologii, szybką i nowoczesną diagnostykę oraz dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia zaburzeń urologicznych. Zapraszamy do kontaktu.