Robot da Vinci – co trzeba o nim wiedzieć?

Robot da Vinci to nowoczesne urządzenie chirurgiczne, które bardzo ułatwia lekarzom wykonywanie operacji, zwłaszcza tych skomplikowanych lub w trudno dostępnych miejscach organizmu. Urządzeniem tym dysponujemy w naszym Specjalistycznym Szpitalu Urologicznym Mazovia.

Robot da Vinci został skonstruowany w Stanach Zjednoczonych przez inżynierów z firmy Intuitive Surgical Inc. pod koniec lat 90. XX wieku. Pierwszą operację z jego użyciem przeprowadzono natomiast w 2001 r. – był to zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Od tamtego czasu robot był nieustannie udoskonalany, a obecnie jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń chirurgicznych, które bardzo ułatwiają lekarzom wykonywanie operacji, zwłaszcza tych mocno skomplikowanych lub w obrębie trudno dostępnych miejsc ludzkiego organizmu.

Robot da Vinci – jak działa?

Robot da Vinci zbudowany jest z trzech części – zasadniczego robota, centrum komputerowego oraz konsoli sterującej. Robot medyczny posiada cztery ramiona. Trzy z nich wyposażono w rozmaite narzędzia chirurgiczne (np. skalpele, kleszcze, nożyczki). Na czwartym umieszczona jest niewielka kamera, która przesyła obraz do konsoli. Lekarz  za pomocą konsoli sprawuje pełną kontrolą nad wszystkimi czynnościami w trakcie zabiegu. Dzięki wysokiej rozdzielczości oraz trójwymiarowemu obrazowaniu widoczne są szczegóły niedostrzegalne w trakcie zabiegów klasycznych. Zaopatrzenie wszystkich narzędzi w sztuczny nadgarstek (endowrist) pozwala na zachowanie pełnej swobody ruchów ręki operatora.

Operacje robotem da Vinci – korzyści dla lekarza i pacjenta

Jak już wcześniej wspomniano, robot da Vinci jest olbrzymim ułatwieniem dla wykonującego operację lekarza – pozwala on na powiększenie pola zabiegowego oraz bardzo precyzyjne dotarcie z narzędziami tam, gdzie jest to konieczne.

Oczywiście korzyści z jego zastosowania ma także pacjent. Podczas operacji wykonywanych przy pomocy robota da Vinci nie nacina się tkanek pacjenta w tradycyjny sposób – potrzebne są jedynie niewielkie nacięcia, przez które do organizmu wprowadza się odpowiednie narzędzia. Pacjent traci zdecydowanie mniej krwi, odczuwa po operacji mniejszy ból, szybciej wraca do zdrowia i pełnej sprawności. Operacja jest po prostu mniej inwazyjna, mniej obciążająca dla organizmu i bezpieczniejsza.

Zastosowanie robota da Vinci

Robot da Vinci znajduje zastosowanie podczas wielu zabiegów chirurgicznych. Przy jego pomocy można usuwać pęcherzyk żółciowy, wykonywać zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, naczyniowej oraz onkologicznej. Robot da Vinci jest wykorzystywany podczas operacji usuwania części jelita grubego, pęcherza moczowego, nerki czy macicy. Jest bardzo przydatny podczas operacji kardiochirurgicznych, np. naprawy zastawki czy założenia by-passów.

W Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu Mazovia przy użyciu robota da Vinci wykonujemy przede wszystkim operacje onkologiczne, w tym operacje raka stercza. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest mniejsze naruszenie tkanek oraz bardzo dokładne zespolenie cewki z szyją pęcherza. Pacjent krócej nosi cewnik po operacji, szybciej wraca do zdrowia, ma większe szanse na zachowanie wzwodu. Pacjentów wymagających tego typu fachowej pomocy zapraszamy do kontaktu! Oferujemy opiekę najlepszych specjalistów oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/