Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Biopsja fuzyjna prostaty Warszawa

Biopsja fuzyjna prostaty to nowoczesne badanie diagnostyczne, opierające się na połączeniu właściwości ultrasonografii i rezonansu magnetycznego, dzięki czemu lekarz może pobrać wycinek tkanki z wyjątkową precyzją. Badanie wykonujemy w naszym Szpitalu Mazovia w Warszawie.

Podejrzenie nowotworu prostaty może wywołać nieprawidłowy wynik badania czynnika PSA w krwi czy niepokojący wynik badania per rectum (przez odbyt). Do potwierdzenia diagnozy koniecznie jest pobranie wycinka tkanka i poddanie go analizie histopatologicznej. Procedurę tę nazywa się biopsją.

Fuzyjna biopsja prostaty – co to jest?

Jeszcze niedawno pobranie wycinka tkanki do badania lekarze wykonywali jedynie pod kontrolą USG transrektalnego – jest to jednak procedura o dość ograniczonych możliwościach obrazowania, więc w ostatnich latach popularność zyskała biopsja fuzyjna prostaty. Polega ona na połączeniu właściwości USG oraz rezonansu magnetycznego (MRI) – przed pobraniem wycinka wykonuje się właśnie badanie MRI, które pozwala określić granice gruczołu krokowego i miejsca z potencjalną zmianą nowotworową. Obraz ten jest następnie przenoszony do aparatu USG, dzięki czemu lekarz może z niezwykłą precyzją pobrać wycinek dokładnie z miejsca ewentualnej zmiany nowotworowej.

Biopsja fuzyjna prostaty – zalety

Biopsja fuzyjna prostaty niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta:

 • minimalizuje ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej,
 • pozwala na zmniejszenie ilości pobieranych wycinków,
 • zmniejsza traumatyczność zabiegu,
 • ogranicza konieczność wykonywania powtórnych biopsji,
 • w wielu przypadkach rezonans magnetyczny wykonany przez biopsją jednoznacznie wykazuje brak zmian nowotworowych.

Wskazania do biopsji fuzyjnej

Dla kogo biopsja fuzyjna gruczołu krokowego (prostaty)? Wedle zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego biopsja fuzyjna prostaty to zabieg przeznaczony głównie dla pacjentów, którzy:

 • Przechodzą swoją pierwszą biopsję z powodu podwyższonej wartości PSA
 • Są kierowani na biopsję fuzyjną ponownie, gdyż ich dane kliniczne sugerują nowotwór prostaty, nawet pomimo braku wykrycia komórek nowotworowych przy poprzedniej biopsji.
 • Mają rak stercza o małym ryzyku i przechodzą biopsję weryfikującą stan choroby w trakcie obserwacji.
 • Mają podejrzenie onkologicznego ogniska na podstawie wykonanego wcześniej badania MRI prostaty

Niestety, problemy z krzepliwością krwi czy wystąpienie gorączkowego zapalenia prostaty są przeciwskazaniami do przeprowadzania biopsji fuzyjnej.

Jak się przygotować do zabiegu biopsji fuzyjnej prostaty?

Pacjent nie musi być na czczo, choć zalecane jest skromne śniadanie. Przez kilka dni przed zabiegiem powinien przyjmować lek o działaniu przeciwbakteryjnym zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego. Po zabiegu zaś nie jest wskazana aktywność fizyczna.

Ile kosztuje biopsja stercza – cena za zabieg

Ile kosztuje biopsja prostaty? Niestety, zabieg ten nie jest w tej chwili refundowany przez NFZ. Można go zatem wykonać tylko prywatnie. W naszej placówce biopsja fuzyjna kosztuje 4000 zł.

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z najważniejszych osiągnięć w diagnostyce nowotworów gruczołu krokowego. Jednoznacznie udowodniono jej wyższość nad tradycyjną biopsją jedynie pod kontrolą USG. Wszystkich pacjentów wymagających przeprowadzenia tego badania zapraszamy do Szpitala Mazovia, gdzie znajdą się pod opieką najlepszych specjalistów. Zapraszamy -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/

.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!