Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS

W diagnostyce raka prostaty kluczowe jest jak najszybsze potwierdzenie obecności komórek nowotworowych w gruczole, ocena stopnia złośliwości zmiany oraz stopnia jej zaawansowania. Jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki raka stercza jest biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS.

Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób o charakterze nowotworowym u mężczyzn, a jednocześnie druga, po raku płuc, przyczyna zgonów nowotworowych u panów. Warto pamiętać, że wcześnie wykryty rak prostaty jest całkowicie wyleczalny – już na wczesnym etapie chorobę pozwalają wstępnie wykryć nieinwazyjne badania per rectum, USG prostaty oraz oznaczenie poziomu antygenu PSA we krwi. Do badań inwazyjnych zalicza się natomiast biopsja prostaty pod kontrolą TRUS (ultrasonografii przezodbytniczej gruczołu krokowego), dzięki której można pobrać próbki tkanek i poddać je badaniu histopatologicznemu.

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS – wskazania

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS to standardowa procedura diagnostyczna w kierunku raka prostaty. Może ona zlecona u pacjentów:

 • z powiększonym gruczołem krokowym wykrytym podczas badania per rectum lub USG,
 • z podwyższonym ponad normę stężeniem antygenu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) w surowicy krwi,
 • ze stwierdzonymi zmianami ogniskowymi wykrytymi i opisanymi w rezonansie magnetycznym.

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS – na czym polega?

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS polega na pobraniu kilkunastu (zazwyczaj od 10 do 12) próbek tkanki z różnych obszarów prostaty. Przed badaniem pacjentowi podawane jest znieczulenie – zazwyczaj jest to znieczulenie nasiękowe aplikowane w bezpośrednim sąsiedztwie prostaty, rzadziej doodbytnicze zastosowanie żelu znieczulającego.

Jak przygotować się do badania?

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS jest badaniem inwazyjnym, które wykonuje przez dostęp przez kiszkę stolcową. Z tego powodu wymaga ono od pacjenta odpowiednich przygotowań:

 • tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe,
 • w zalecanym przez lekarza terminie przyjąć antybiotyk,
 • w dniu badania zjeść lekki posiłek i pić niewielkie ilości wody,
 • przed badaniem wypróżnić się (można zastosować lewatywę lub zażyć łagodny środek przeczyszczający).

Kilka dni po badaniu w moczu, nasieniu i stolcu mogą być widoczne skrzepy lub niewielkie ilości krwi. Jeśli są one niepokojąco duże, należy zgłosić się do lekarza.

Warto pamiętać, że we wczesnych stadiach nowotworu prostaty, gdy ogniska chorobowe są bardzo małe, biopsja może zakończyć się wynikiem tzw. fałszywie ujemnym. Dlatego u mężczyzn po badaniu, u których utrzymują się objawy choroby, biopsja może zostać powtórzona.

Wszystkich pacjentów ze wskazaniami do przeprowadzenia biopsji prostaty pod kontrolą TRUS zapraszamy do Szpitala Mazovia. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz serdeczną, pełną troski atmosferę. Zapraszamy -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!