Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Ból i powiększenie zawartości moszny – nie lekceważ tego!

Powiększenie zawartości moszny oraz towarzyszący temu ból zawsze powinny skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty. Niekiedy mogą to być bowiem objawy groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób.

Na początek warto uświadomić sobie, że męskie narządy płciowe – tak jak każda inna część ciała – narażone są na różne urazy i choroby. Dolegliwości w postaci bólu czy powiększenia zawartości moszny nie wolno lekceważyć. Zawsze w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza POZ lub urologa.

Skręt szypuły jądra

Skręt szypuły jądra to stan, w którym dochodzi do kilkakrotnego obrotu jądra wokół osi powrózka nasiennego. Początkowo powoduje to zaburzenie odpływu krwi żylnej z jądra, później ograniczeniu ulega także dopływ krwi. Najczęściej jest to choroba diagnozowana u chłopców do 3. roku życia i młodych mężczyzn między 15. a 20. rokiem życia, choć tak naprawdę może wystąpić u panów w każdym wieku. Wśród głównych przyczyn znajdują się m.in. anatomiczne nieprawidłowości w budowie jąder oraz otaczających je mięśni.

Dominującym objawem skrętu szypuły jądra jest nagły jednostronny ból jądra lub moszny, a także ich widoczne powiększenie, przekrwienie i obrzęk. Leczenie powinno być podjęte w trybie pilnym – jedynie operacja wykonana w ciągu 4-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów daje szansę na zachowanie jądra. Z biegiem czasu narząd ulega bowiem martwicy i koniecznie staje się jego usunięcie.

Zapalenie jąder i najądrza

Powiększenie jąder i/lub moszny może być objawem zapalenia jąder i najądrza. Towarzyszy mu jednostronny ból w mosznie, jej obrzęk oraz silna tkliwość podczas dotyku. Skóra na mosznie bywa zaczerwieniona, w nasieniu może pojawiać się krew.

Zapalenie jąder i najądrza najczęściej jest wywoływane przez zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Wśród drobnoustrojów powodujących chorobę znajduje się m.in. wirus świnki, a także bakterie wywołujące zakażenia układu moczowego. Czasami zapalenie jąder i najądrza jest powikłaniem chorób wenerycznych, np. rzeżączki.

Pojawienie się bólu, obrzęku czy powiększenie jąder i/lub moszny powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. W zależności od przyczyny choroby, stosuje się różne metody leczenia. Przy świnkowych stanach zapalnych pacjentowi zaleca się leżenie w łóżku z unieruchomioną, podpartą moszną i przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest włączenie antybiotykoterapii. Jeżeli dolegliwości zostaną zlekceważone albo choroba będzie miała bardzo oporny na leczenie przebieg, wskazane mogą okazać się zabiegi chirurgiczne, włącznie z usunięciem jądra lub najądrza.

Ból jądra – co może oznaczać ?

Bolesność jąder może powodować wiele czynników od mechanicznych przez chorobowe. To nie zwykle ważny dla mężczyzny gruczoł, dlatego nie warto tego lekceważyć. Bolące jądra mogą pojawić się w każdym wieku, a taki stan rzeczy może być konsekwencją takich  chorób jak:

Bóle jąder mogą też powodować urazy mechaniczne krocza, zbyt długotrwały ucisk na jądra, zaburzenia ukrwienia jąder czy długotrwałe podniecenie seksualne.

Bolesność jądra – zapalenie jąder – zapalenia najądrza

Bywa, że szkodzi też używanie zbyt ciasnej garderoby. Bolące jądra to także często zaczerwienienie i tkliwość okolic intymnych, wzmożone ucieplenie, niekiedy powiększenie jądra i moszny. Jeśli ból utrzymuje się, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty i wykonać chociażby badanie USG.

Bólu moszny nie można lekceważyć! To poważny problem, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Wszystkie osoby wymagające konsultacji z doświadczonym urologiem, zapraszamy do Szpitala Mazovia -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!