Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Bóle miednicy

Miednica to zespół kostno-stawowy, będący połączeniem kręgosłupa z kończynami dolnymi, pośredniczący w przenoszeniu ciężaru tułowia na nogi. W miednicy w bliskim sąsiedztwie znajdują się narządy należące m.in. do układu pokarmowego, moczowego i płciowego – z tego powodu bóle w obrębie miednicy mogą mieć bardzo różne podłoże.

Bóle miednicy pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – choć częściej są kobiecą przypadłością. Odczuwane są na przedniej ścianie brzucha poniżej pępka lub w okolicy krzyżowej pleców. Mogą mieć charakter nagły lub przewlekły, być odczuwalne jako ostry, kłujący ból lub ciężkie, tępe dolegliwości. W żadnym przypadku bólu miednicy nie można jednak bagatelizować!

Bóle miednicy – możliwe przyczyny

U kobiet dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mają zazwyczaj podłoże ginekologiczne. Oprócz bólu panie zauważają u siebie bolesne i/lub nieregularne miesiączkowanie, dyskomfort podczas współżycia seksualnego, problemy z oddawaniem moczu, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. Mogą to być objawy różnych chorób: endometriozy, mięśniaków macicy, torbieli i guzów jajników, a nawet zmian nowotworowych. Diagnostyką i leczeniem tych i wielu innych schorzeń ginekologicznych zajmujemy się w Szpitalu Mazovia w Warszawie.

U mężczyzn zespół bólowy miednicy mniejszej najczęściej jest objawem towarzyszącym jałowemu (niebakteryjnemu) zapaleniu gruczołu krokowego. Oprócz dolegliwości bólowych krocza i zewnętrznych narządów płciowych, u panów występować mogą problemy z oddawaniem moczu i dysfunkcje seksualne, a czasami nawet bóle mięśni, stawów i stan przewlekłego zmęczenia. U niektórych pacjentów obserwuje się również depresję i zaburzenia lękowe.

Zespół bólowy miednicy mniejszej – diagnostyka

W Szpitalu Mazovia oferujemy kompleksową diagnostykę zespołu bólowego miednicy mniejszej u mężczyzn. W pierwszej kolejności należy wykluczyć wszystkie inne możliwe schorzenia (zapalenia bakteryjne stercza, łagodny przerost prostaty, nowotwory) oraz wady wrodzone. Diagnostyka różnicowa obejmuje badanie fizykalne przez odbyt (per rectum), badania laboratoryjne, a także precyzyjną diagnostykę obrazową: przezbrzuszne badanie USG gruczołu krokowego (TAUS), przezodbytnicze badanie USG gruczołu krokowego (TRUS), tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie zespołu bólowego miednicy mniejszej

Etiologia zespołu bólowego miednicy mniejszej u mężczyzn nie jest jednoznacznie wyjaśniona – przypuszcza się, że na jego występowanie mają wpływ czynniki genetyczne, ale również wcześniejsze infekcje i stany zapalne, dysfunkcje mięśniowe w obrębie miednicy oaz urazy mechaniczne krocza. Z tego względu leczenie jest przede wszystkim objawowe – w zależności od objawów może ono obejmować stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, alfa-blokerów, cholinolityków, a nawet leków przeciwdepresyjnych.

W Szpitalu Mazovia skorzystać można z nowoczesnej diagnostyki zespołu bólowego miednicy mniejszej, a proces leczenia prowadzą doświadczeni urolodzy. Wszystkich pacjentów borykających się z tego typu problemami zachęcamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!