Choroby przenoszone drogą płciową – co warto o nich wiedzieć?

Według statystyk choroby przenoszone drogą płciową zaliczają się do najczęściej występujących schorzeń zakaźnych na świecie. Według szacunków WHO, co roku notuje się około 170 mln przypadków rzęsistkowicy, 89 mln przypadków chlamydii oraz 62 mln przypadków rzeżączki. I choć objawy wskazujące na chorobę przenoszoną drogą płciową bywają dla pacjentów krępujące i powodują wstyd przed zgłoszeniem się do lekarza, nie wolno ich lekceważyć. Nieleczone mogą wywoływać bowiem bardzo poważne powikłania, np. takie jak bezpłodność.

Choroby przenoszone drogą płciową diagnozowane są zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku, choć najczęściej chorują osoby relatywnie młode, o dużej aktywności seksualnej, praktykujące różne techniki seksualne, często zmieniające partnerów oraz niestosujące prezerwatyw.

Wyróżnia się kilka podstawowych grup chorób przenoszonych drogą płciową, w zależności od wywołujących je drobnoustrojów. Mogą być one efektem zakażenia:

Warto pamiętać, że do zachorowania może dojść nie tylko poprzez stosunek waginalny – jest to możliwe również poprzez seks oralny oraz analny.

Na szczęście wielu chorobom przenoszonym drogą płciową można skutecznie zapobiegać. Ryzyko zakażenia minimalizuje zarówno współżycie z jednym partnerem, jak i stosowanie prezerwatyw.

Opryszczka narządów płciowych

Jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową jest opryszczka narządów płciowych. W większości przypadków wywołuje ją zakażenie wirusem HSV typu 2, choć zdarza się, że za chorobę odpowiada też wirus opryszczki wargowej (HSV-1). Do zakażenia dochodzi podczas stosunku pochwowego, analnego lub oralnego.

W przypadku mężczyzn opryszczka prącia objawia się występowaniem zmian skórnych okolic intymnych – prącia, żołędzia, napletka, niekiedy także pośladków. Na skórze pojawiają się swędzące, czasem nawet bolesne wykwity – początkowo w postaci pęcherzyków, które pękają i z czasem zmieniają się z brązowe strupki. Penis może być zaczerwieniony, wyczuwalne jest powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. W przypadku pierwszego zachorowania – określanego mianem zakażenia pierwotnego – często występować mogą objawy ogólne: osłabienie, dreszcze, gorączka i bóle mięśniowo-stawowe.

Leczenie opryszczki narządów płciowych – w tym opryszczki prącia – polega głównie na stosowaniu zaleconych przez lekarza środków przeciwwirusowych (najczęściej acyklowiru). Należy wyjątkowo dbać o higienę, a do czasu zakończenia terapii – zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Kłykciny kończyste

Inną często spotykaną chorobą przenoszoną drogą płciową – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn – są kłykciny kończyste, czyli rodzaj brodawek pojawiających się w obrębie narządów płciowych na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Znanych jest ponad 100 odmian wirusa HPV wywołujących różne dolegliwości, z czego około 40 przenosi się głównie drogą płciową. Za występowanie kłykcin kończystych odpowiadają przede wszystkim wirusy HPV 6 oraz HPV 11.

Kłykciny kończyste przyjmują postać kalafiorowatych zmian, zlokalizowanych w okolicach narządów płciowych, gdzie mają doskonałe warunki do rozwoju. U kobiet pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie i szyjce macicy, u mężczyzn – na trzonie prącia, napletku oraz w okolicach odbytu. Początkowo kłykicny kończyste mają postać miękkich bezbolesnych grudek, które mogą jednak piec, swędzieć i wywoływać zmiany zapalne. Nieleczone kłykciny kończyste mogą się rozrastać, ulegać rogowaceniu, a także przechodzić transformację nowotworową.

Leczenie kłykcin kończystych zależy od ich stopnia zaawansowania. Niewielkie można leczyć przy pomocy stosowanych miejscowo maści i kremów, które zapobiegają ich namnażaniu się. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów lub zmiany są mocno zaawansowane, wykonany może zostać zabieg koagulacji, kriochirurgiczny lub laserowy.

Wirus HPV – czynnik ryzyka rozwoju nowotworów

Warto pamiętać, że inne odmiany wirusa HPV – głównie typy 16 i 18, a także 31, 33 oraz 45 – są istotnym czynnikiem rozwoju zarówno nowotworów szyjki macicy u kobiet, nowotworów prącia u mężczyzn, a także nowotworów odbytu, jamy ustnej i gardła u przedstawicieli obu płci. Mogą one być przenoszone podczas waginalnych, analnych oraz oralnych stosunków seksualnych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że zakażeniom wirusami HPV można w dużej mierze zapobiegać poprzez szczepienia. Zalecane są zarówno dziewczynkom i młodym kobietom, jak i chłopcom oraz młodym mężczyznom. Według statystyk, w krajach prowadzących szczepienia, zanotowano spadek liczby infekcji wirusami typu 6, 11, 16 i 18 o 90% i takie samo zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych.

W Szpitalu Mazovia w ramach konsultacji urologicznych (u mężczyzn) i ginekologicznych (u kobiet) można uzyskać specjalistyczną, dyskretną pomoc w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Wykonujemy również zabiegi chirurgiczne usuwania kłykcin kończystych. Pacjentów wymagających tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.