Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Co to jest kamica moczowa?

Co to jest kamica moczowa?Kamica moczowa to choroba objawiająca się obecnością w układzie moczowym złogów, zwanych potocznie kamieniami moczowymi, zbudowanych z substancji znajdujących się w moczu. U zdrowych osób substancje te pozostają w formie rozpuszczonej, ale jeśli jest ich zbyt dużo łączą się ze sobą, tworząc kryształki, najpierw drobne, a później coraz większe.

Kamica moczowa jest dość częstą chorobą, występującą u 2-5% populacji, zazwyczaj u mężczyzn pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Czasami jest to schorzenie, które pojawia się u pacjenta tylko raz, jednak u około 50% chorych w ciągu 5-10 lat dochodzi do nawrotu. Bywa i tak, że kamica moczowa ma charakter przewlekły i jest diagnozowana kilka, nawet kilkanaście razy w ciągu całego życia.

Kamica moczowa – przyczyny

Kamica moczowa objawia się obecnością w układzie moczowym – nerkach, drogach moczowych, czasem w pęcherzu – złogów powstałych ze znajdujących się w moczu substancji chemicznych: szczawianu lub fosforanu wapnia, czasem kwasu moczowego, fosforanu magnezowo-amonowego, rzadziej z cystyny. U zdrowych osób substancje te występują w formie rozpuszczonej, u chorych – tworzą początkowo niewielkie kryształki, z czasem przekształcające się w większe złogi, zwane kamieniami.

Czynnikami, które powodują tworzenie złogów moczowych, mogą być:

Kamica moczowa – objawy

Kamica moczowa jest chorobą, która przez lata może nie dawać żadnych specyficznych objawów – znajdujące się w nerkach złogi z reguły nie bolą, choć powiększając się mogą powodować tępy ból pleców, błędnie kojarzony z chorobami kręgosłupa. Dopiero kiedy złogi zaczynają wędrować z nerek do moczowodu, powoduje to niezwykle silny, ostry, przeszywający ból, który wiele kobiet określa jako silniejszy od bólu porodowego. Ból może przychodzić falami, obejmować brzuch i plecy, promieniować do pachwin, a nawet kończyn dolnych. Często towarzyszą mu nudności i wymioty.

Małe kamienie przesuwają się po moczowodzie dość szybko, skąd są wydalane wraz z moczem. Jeśli są większe, ich wędrówka trwa dłużej, a pacjent odczuwać może częste parcie na mocz, pieczenie podczas mikcji, pojawić się może również krew w moczu.

Kamica moczowa – leczenie

Podstawą diagnostyki kamicy moczowej jest USG dróg moczowych, które pozwala precyzyjnie ocenić ilość kamieni, ich wielkość oraz umiejscowienie. Jeśli złogi są niewielkie, istnieje szansa, że zostaną szybko wydalone w naturalny sposób, a pacjent wspomaga się w tym czasie lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. Trzeba również bardzo dużo pić, nawet 4 litry płynów dziennie.

Jeśli jednak złogów jest więcej, są one duże lub dolegliwości są bardzo silne, wprowadza się leczenie zabiegowe. Może to być np. kruszenie kamieni w drogach moczowych falą uderzeniową (ESWL), przezskórne usuwanie kamieni nerkowych (PCNL), a także zabiegi endoskopowe – URSL oraz RIRS.

Wszystkie te metody leczenia dostępne są dla pacjentów szpitala Mazovia! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i najwyższą jakość świadczonych usług! Zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!