Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Inne choroby prostaty

 

Poza rakiem gruczołu krokowego i łagodnym rozrostem występują inne schorzenia stercza, czasem nawet bardziej dokuczliwe
i przewlekłe od powyższych.

Najczęstszym problemem w tej grupie chorób jest zapalenie stercza.

 

 

Możemy je podzielić ze względu na etiologię:

1. Cechuje się nagłym, ostrym stanem przebiegającym w wysoką gorączką, silnym bólem okolicy krocza oraz problemami z oddawaniem moczu (dyzuria – ból, pieczenie itd.)

2. Jałowe (niebakteryjne). – należy do grupy przewlekłych chorób obejmujących zespoły cewkowe, niespecyficzne dolegliwości bólowe okolicy krocza i zewnętrznych narządów płciowych. Wszystkie te schorzenia określamy mianem zespołu bólowego miednicy mniejszej (ang. chronic pelvic pain – CPP). U kobiet które nie posiadają stercza występują dolegliwości bólowe pęcherza i cewki, u mężczyzn głównie w okolicy krocza z promieniowaniem do podbrzusza, kończyn dolnych, prącia i moszny

 

Dysuria (dyzuria) – co to jest?

Schorzenia prostaty nie należą do przyjemnych i tak samo jest z dysurią. Polega ona na zwiększonej częstotliwości oddawania moczu i problemach z jego oddawaniem. Typowymi objawami dysurii są:

Dyzuria na najczęściej skutek infekcji pęcherza moczowego, cewki moczowej, ale także choroby gruczołu krokowego, nerek czy narządów płciowych.  Dysurię mogą też powodować urazy, wady anatomiczne, zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków czy depresja. Nie jest to wyłącznie męska przypadłość – dysuria to także problem kobiet.

Dyzuria – jak diagnozować i leczyć?

Każde objawy dyzuryczne należy traktować poważnie i skonsultować się z lekarzem urologiem. W gabinecie przeprowadzany jest wywiad i zlecane przez lekarza badania:

Rozpoznanie przyczyny pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyna jest infekcja dróg moczowych – stosuje się antybiotyki.

W przypadku braku poprawy po leczeniu farmakologicznym stosujemy leczenie zabiegowe jak ostrzyknięcie gruczołu krokowego preparatem BOTOX lub termoterapia gruczołu krokowego (TUMT).

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!