Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Kamica pęcherza moczowego

Kamica pęcherza moczowego

Kamica pęcherza moczowego  początkowo daje nieznaczne lub kompletnie nieodczuwalne. Wielu pacjentów dowiaduje się o niej przypadkowo, podczas badań profilaktycznych. Kamica układu moczowego ma niestety tendencję do nawracania. Jest przeważnie następstwem przeszkody podpęcherzowej, wynikiem przemieszczenia się kamienia z górnych dróg moczowych lub utworzonego na ciele obcym.

Objawy

Choroba objawia się częstomoczem, naglącymi parciami na mocz, szczególnie przy chodzeniu, przerywanym strumieniem moczu, krwistym zabarwieniem moczu.

Diagnostyka

Rozpoznanie najczęściej ustala się po wykonaniu badania USG układu moczowego z pełnym pęcherzem moczowym.

Leczenie

Kamicę pęcherza moczowego leczy się endoskopowo na drodze cystolitotrypsji – w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym przez cewkę moczową do pęcherza wprowadza się cystoskop, następnie kamień kruszy się kamień laserem holmowym na drobne fragmenty, które odpłukuje się na zewnątrz.

U starszych mężczyzn kamica pęcherza moczowego jest następstwem przerostu gruczołu krokowego (prostaty), tak więc po usunięciu kamienia z pęcherza często wskazane jest endoskopowe leczenie tego schorzenia, również wykonywane w  Szpitalu Mazovia. Leczenie zabiegowe przerostu gruczołu krokowego przedstawione jest w osobnej sekcji.

Objawy kamicy pęcherza moczowego

Przyczyną dolegliwości są kamienie w drogach moczowych. Objawy, które powodują to przede wszystkim silny ból wynikający z utrudnienia odpływu moczu z nerek oraz przesuwania się kamieni przez drogi moczowe. Ból zwiększa się, gdy mamy do czynienia ze sporymi kamieniami. Te mniejsze, które dotarły do pęcherza moczowego powodują często krótszy, ale zazwyczaj nawracający ból.

Kamienie w pęcherzu moczowym objawy

Zbytnie gromadzenie się kamieni moczowych może doprowadzić do infekcji i zatrzymania moczu. Oprócz tego bólowi mogą towarzyszyć:

Ból może trwać od 20 minut do kilku godzin. W przypadku wystąpienia gorączki i krwiomoczu, interwencja lekarska powinna być natychmiastowa

 

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!