Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rozbijanie kamieni metodą ESWL

 

 

Kamica nerkowa oraz moczowodowa to choroba, której głównym objawem jest tworzenie się w nerkach kamieni. Wędrując z nerek do moczowodów oraz pęcherza wywołują one bardzo ostry ból, zwany kolką nerkową. Jeszcze niedawno leczenie kamicy było możliwe jedynie podczas tradycyjnych operacji chirurgicznych. W ostatnim czasie postęp medycyny pozwolił jednak na rozwój metod mniej inwazyjnych. Jedną z nich jest rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL, dostępne w naszym Szpitalu Mazovia.

 

Kamienie nerkowe to zazwyczaj połączenie kilku związków chemicznych, osadzających się w moczu. Mogą je tworzyć:

Rozwój kamieni w nerkach w większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy, jedynie czasami u pacjenta pojawia się lekkie pobolewanie. Ostry, promieniujący ból – czasami z nudnościami, wymiotami czy krwiomoczem – występuje na etapie przemieszczania się kamieni do moczowodów i pęcherza. Najczęściej to na tym etapie pacjent zgłasza się do lekarza i podejmuje odpowiednie leczenie.

Rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL – co to jest?

Metoda ESWL (extracorporeal shock-wave lithotripsy) jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich zabiegowych sposobów usuwania kamieni z dróg moczowych. Wykorzystuje ona właściwości szczególnego rodzaju fali akustycznej. Wytworzona przez specjalny aparat fala jest ogniskowana w punkcie, w którym należy ustawić kamień. Fala uderzeniowa powoduje rozbicie kamienia na drobne części, które mogą być wydalone z moczem.

Umiejscowienie kamienia w ognisku aparatu odbywa się pod kontrolą rentgenowską lub ultrasonograficzną. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj w krótkim znieczuleniu dożylnym (sedoanalgezja), przeważnie w trybie ambulatoryjnym. U dzieci konieczne jest znieczulenie ogólne.

Do ESWL kwalifikuje się kamienie umiejscowione w kielichach i miedniczce nerkowej oraz kamienie moczowodowe. Duże i zaklinowane kamienie wymagają zazwyczaj wykonania kilku zabiegów.

Rozbijanie kamieni nerkowych ESWL – przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwskazaniem do ESWL jest ciąża. ESWL nie należy wykonywać przy przeszkodzie w swobodnym odpływie moczu dystalnie w stosunku do kamienia (np. zwężenie moczowodu, zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego), uniemożliwiającej wydalenie skruszonych fragmentów. Szczególną ostrożność należy zachować przy zaburzeniach krzepnięcia. U chorych z rozrusznikiem serca konieczna jest konsultacja kardiologiczna.

Po zabiegu ESWL występuje na ogół krótkotrwałe krwiste zabarwienie moczu, powikłaniem mogą być krwiaki okołonerkowe i nerkowe.

Zabieg rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL w Szpitalu Mazovia przeprowadzają doświadczeni specjaliści, a pacjent znajduje się pod stałą opieką fachowego personelu. Zapewniamy dostęp do najnowocześniejszego sprzętu oraz miłą, serdeczną atmosferę.

Zapraszamy -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!