Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Łagodny przerost prostaty – co trzeba o nim wiedzieć?

Są związane z naturalnymi procesami starzenia organizmu. W zdecydowanej większości przypadków łagodny przerost prostaty można leczyć farmakologicznie. U niektórych pacjentów konieczne jednak bywają operacje – specjalizujemy się w nich w naszym Szpitalu Mazovia.

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest narządem umiejscowionym pod pęcherzem moczowym. Jego funkcją jest produkowanie płynu, w którym pływają plemniki. U dorosłego mężczyzny prawidłowa objętość prostaty wynosi około 20 cm3. Jednak już po 45. roku życia u sporej grupy panów może dochodzić do procesu określanego powszechnie łagodnym przerostem prostaty. W obrębie prostaty ma wówczas miejsce jego przerost gruczołowy, czyli tworzenie się gruczolaka, który spycha właściwą prostatę na zewnątrz i uciska cewkę moczową, powodując przykre dolegliwości.

Warto pamiętać, że przerost prostaty nie oznacza od razu bardzo poważnej choroby z nowotworami włącznie – w zdecydowanej większości przypadków są to zmiany o charakterze łagodnym. Ich dokładne przyczyny nie zostały jak dotąd wyjaśnione. Przypuszcza się, że łagodny przerost prostaty jest jednym z objawów starzenia, znane są również związki tego procesu ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmach mężczyzn po 45.-50. roku życia.

Łagodny przerost prostaty – objawy

Objawy łagodnego przerostu prostaty występujące u większości mężczyzn to:

Diagnostyka łagodnego przerostu prostaty

Diagnostyką łagodnego przerostu prostaty zajmuje się urolog – zaleca się, by panowie po 45.-50. roku życia regularnie zgłaszali się do lekarza tej specjalności w celach profilaktycznych. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, a wstępną diagnozę urolog może postawić już po prostym badaniu gruczołu krokowego per rectum, czyli przez odbyt. Oczywiście wymaga ona potwierdzenia m.in. w badaniach laboratoryjnych (antygen sterczowy PSA, mocznik, kreatynina, posiew moczu, badanie ogólne moczu), obrazowych oraz czynnościowych. W szpitalu Mazovia oferujemy pełną diagnostykę w kierunku łagodnego przerostu prostaty, obejmującą:

Jak leczy się łagodny przerost prostaty?

W zdecydowanej większości przypadków łagodny przerost prostaty można skutecznie leczyć zachowawczo, stosując odpowiednie leki. Są to m.in. środki rozkurczające mięśnie i zmniejszające opór w obrębie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszające objętość stercza, zwiększające przepływ cewkowy czy zmniejszające objętość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji. Dzięki temu pacjent odzyskuje dobre samopoczucie i jakość życia.

U około 10% pacjentów leczenie zachowawcze nie przynosi jednak oczekiwanych efektów lub w ogóle nie ma możliwości jego stosowania (np. ze względu na interakcje z innymi przyjmowanymi lekami). Wówczas pojawia się konieczność leczenia zabiegowego, polegającego na usunięciu gruczolaka okołocewkowego. Istnieje wiele metod operacyjnego leczenia łagodnego przerostu prostaty – w Szpitalu Mazovia dobieramy je do indywidualnego przypadku, biorąc pod uwagę m.in. wiek pacjenta, stopień rozrostu stercza czy wcześniejsze leczenie zabiegowe.

Jakie konkretnie zabiegi wykonujemy w Szpitalu Mazovia? Termoterapia gruczołu krokowego (TUMT) to zabieg przeprowadzany u pacjentów we wczesnej fazie łagodnego przerostu prostaty, wymagający regularnego powtarzania. Bardzo często wykonywane są zabiegi TURP i TURPiS, czyli przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z zastosowaniem prądu bipolarnego – można nimi leczyć łagodny przerost prostaty aż do 100 cm3. Naszą specjalnością są zabiegi TULEP z wykorzystaniem lasera tulowego, uważane za „złoty standard” wśród zabiegów przezcewkowych. Pozwalają one na ograniczenie krwawienia okołozabiegowego, krótszą hospitalizację i szybszy powrót do pełni zdrowia. W Szpitalu Mazovia wykonujemy również operacje bardzo rozrośniętych gruczołów razem z usunięciem kamieni z pęcherza. W najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym zabiegach nasi specjaliści stosują robota chirurgicznego Da Vinci, dzięki któremu operacje są mniej inwazyjne dla pacjenta.

Łagodny przerost prostaty można skutecznie leczyć i dzięki temu pozbyć się przykrych dolegliwości! W Szpitalu Mazovia zapewniamy dostęp do kompleksowej diagnostyki, opiekę doświadczonych specjalistów oraz najnowocześniejsze metody leczenia. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!