Laserowe operacje prostaty zabieg HoLEP i ThuLEP

Operacja łagodnego rozrostu prostaty nie musi być inwazyjna, obciążająca dla organizmu i wiązać się z długotrwałą rekonwalescencją! W Szpitalu Mazovia u pacjentów z łagodnym rozrostem prostaty wykonujemy zabiegi laserowe – enukleację prostaty laserem holmowym (HoLEP) oraz thulowym (ThuLEP).

Łagodny rozrost prostaty to przypadłość wielu mężczyzn już po 40. roku życia. Prawidłowa objętość prostaty wynosi około 20 cm3, jednak w pewnym wieku dochodzi do jej przerostu gruczołowego, czyli tworzenia się gruczolaka, spychającego prostatę na zewnątrz i uciskającego cewkę moczową, co daje objawy w postaci np. potrzeby częstego oddawania moczu, parć naglących czy trudności z powstrzymaniem mikcji.

Przyczyny łagodnego rozrostu prostaty nie zostały jak dotąd jednoznacznie ustalone. Przypuszcza się, że może to być po prostu jeden z objawów starzenia się organizmu lub że związany jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi u mężczyzn po 45.-50. roku życia. Zdecydowaną większość przypadków łagodnego rozrostu prostaty można leczyć zachowawczo. U około 10% pacjentów terapia taka jest jednak niemożliwa lub nieskuteczna. Wówczas wdrażane jest leczenie operacyjne. Do najczęściej wykonywanych zabiegów usuwania łagodnego przerostu prostaty zalicza się m.in. termoterapia gruczołu krokowego (TUMT) oraz przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z zastosowaniem prądu bipolarnego (TURP i TURPiS). Choć są to operacje skuteczne, to jednak obarczone dość wysokim ryzykiem powikłań oraz koniecznością rekonwalescencji.

Innowacyjną alternatywą dla operacji tradycyjnych są wykonywane w Szpitalu Mazovia zabiegi enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP) oraz thulowym (ThuLEP).

HoLEP – laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym

Laser holmowy to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu w zabiegach urologicznych. Wykorzystuje się go nie tylko w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, ale również kamicy moczowej i innych chorób tkanek miękkich w obrębie układu moczowego. Działa on poprzez emitowanie fali, której energia jest absorbowana przez znajdujące się w tkankach wodę. Dochodzi do waporyzacji tkanki, co umożliwia dokonanie precyzyjnego cięcia gruczolaka z jednoczesnym zamknięciem naczyń krwionośnych na głębokości 2-3 mm. Przy pomocy lasera holmowego można usuwać nawet gruczolaki duże, o objętości powyżej 100 ml.

ThuLEP – laserowa enukleacja prostaty laserem thulowym

W zabiegach enukleacji łagodnego rozrostu prostaty wykorzystuje się także laser thulowy emitujący falę o długości 2010 nm. Jest on idealny do waporyzacji i cięcia tkanek prostaty, a jednoczesna koagulacja naczyń krwionośnych sprawia, że krwawienie okołozabiegowe właściwie nie występuje. Dodatkowo, energia lasera thulowego penetruje tkanki na mniejszych głębokościach, co ogranicza ryzyko powikłań około- i pooperacyjnych.

Zabiegi HoLEP i ThuLEP – korzyści dla pacjentów

Korzyści, jakie niesie dla pacjenta laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym albo laserem thulowym to:

• precyzyjne usunięcie rozrośniętej tkanki gruczołowej,
  • brak konieczności cięcia powłok brzusznych (dostęp endoskopowy przez cewkę),
  • brak krwawienia podczas zabiegu, co poprawia bezpieczeństwo,
  • zdecydowanie niższe ryzyko powikłań,
  • krótszy czas cewnikowania (24 godziny),
  • krótszy czas hospitalizacji
  • skuteczność porównywalna do operacji tradycyjnych przy dużo niższej inwazyjności.

W Szpitalu Mazovia zapewniamy konsultacje z doświadczonymi urologami, dostęp do pełnej diagnostyki oraz najnowocześniejsze metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty z zastosowaniem technologii laserowych. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.