Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Metody leczenia kamicy moczowej

Metody leczenia kamicy moczowejKamica moczowa to dość często występująca, bolesna choroba, która ma niestety charakter nawrotowy. Na szczęście można ją skutecznie leczyć – nowoczesne zabiegi usuwania złogów moczowych wykonujemy w naszym Szpitalu Mazovia w Warszawie.

Kamica moczowa to choroba polegająca na obecności w układzie moczowym (nerkach, drogach moczowych, pęcherzu) złogów powstałych ze znajdujących się w moczu substancji chemicznych, najczęściej szczawianu lub fosforanu wapnia. Zazwyczaj występują one w moczu w formie rozpuszczonej, ale czasami na skutek różnych czynników (np. predyspozycji genetycznych, stosowania niektórych leków, zakażeń układu moczowego) formują się najpierw w niewielkie kryształy, a później w coraz większe złogi.

Gdy złogi znajdują się w nerkach nie bolą. Bardzo bolesne jest za to ich wędrowanie drogami moczowymi aż do pęcherza – mówi się, że jest to ból silniejszy nawet od bólów porodowych. Jeśli złogi są małe, szybko trafiają do pęcherza i są wydalane z organizmu. Jeżeli jest ich więcej lub dolegliwości są bardzo silne, rozważyć należy leczenie zabiegowe.

Zabiegowe metody leczenia kamicy moczowej w Szpitalu Mazovia

W Szpitalu Mazovia wykonujemy pełen zakres nowoczesnych, mało inwazyjnych zabiegów usuwania złogów z dróg moczowych.

Jest to zabieg wykonywany pod kontrolą RTG lub USG, zazwyczaj w krótkim znieczuleniu dożylnym. Polega on na poddaniu kamienia działaniu fali akustycznej, która powoduje rozbicie złogu na drobne fragmenty. Następnie mogą być one wydalone z moczem. Do zabiegu kwalifikuje się kamienie umiejscowione w kielichach i miedniczce nerkowej oraz kamienie moczowodowe – złogi duże oraz zaklinowane wymagają zazwyczaj wykonania kilku zabiegów.

Jest to zabieg zalecany przy usuwaniu złogów dużej wielkości, powyżej 2 cm. Polega on na wykonaniu pod kontrolą USG lub RTG nacięcia w okolicy lędźwiowej i nakłucia nerki, przez które wprowadzany jest nefroskop, a przez niego – narzędzie rozkruszające kamienie. Po zabiegu w nerce pozostaje dren, ułatwiający pozbycie się pozostałości złogu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Stosowany przy kamieniach o wielkości od 0,5 do 2,5 cm. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym – przez cewkę moczową do moczowodu wprowadza się specjalną rurkę, a przez nią endoskop oraz laser holmowy, którego energia kruszy kamień i umożliwia jego usunięcie. Jeśli jest taka potrzeba, po zabiegu u pacjenta pozostawia się cewnik. Zabieg jest oczywiście wykonywany pod kontrolą RTG i zagrożony niewielkim ryzykiem powikłań.

Jest to zabieg endoskopowy wykonywany przez cewkę moczową w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. Znajdujący się w moczowodzie złóg jest kruszony różnymi metodami (np. laserem, ultradźwiękami lub sprzężonym powietrzem), a następnie usuwany. Podczas zabiegu nie wykonuje się żadnych cięć, ale lekarz może zdecydować o pozostawieniu na określony czas cewnika.

Pacjentów wymagających zabiegowego leczenia kamicy moczowej zapraszamy do kontaktu -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i dostęp do najnowocześniejszych metod terapii!

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!