November – listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów

Listopad od kilku lat obchodzi się pod hasłem świadomości i profilaktyki występujących u mężczyzn chorób nowotworowych, przede wszystkim raka jąder i raka prostaty. Zachęcamy, by właśnie w listopadzie zgłosić się na badania profilaktyczne – mogą one uratować życie!

Nazwa akcji „Movember” to zlepek dwóch angielskich słów: „moustache” („wąsy”) oraz „November” („listopad”). Właśnie w tym miesiącu wszystkich panów zachęca się do zapuszczenia wąsów na znak solidarności z mężczyznami chorymi na nowotwory, ale także do wykonania badań profilaktycznych w kierunku dwóch typowo męskich nowotworów – raka jąder i raka prostaty. Niestety, choroby te są nadal często traktowane jako społeczne tabu, a panowie nawet jeśli zauważają u siebie niepokojące objawy, to wstydzą się ich i nie szukają pomocy. Takie podejście to błąd! Szybko wykryte nowotwory jąder i prostaty można leczyć w sposób oszczędzający tkanki, mniej inwazyjny i skuteczniejszy.

Rak jądra – co trzeba wiedzieć?

Rak jądra najczęściej występuje u mężczyzn przed 40. rokiem życia. Wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalny – dlatego tak ważna jest profilaktyka. Polega ona przede wszystkim na wykonywaniu samobadania jąder przez mężczyzn przynajmniej raz w miesiącu – jakiekolwiek wykryte w obrębie jąder zgrubienia i guzy trzeba natychmiast skonsultować z lekarzem. W przypadku panów z grup podwyższonego ryzyka (m.in. tych, w rodzinach których występowały przypadki raka jąder) profilaktycznie zlecone może zostać również badanie USG.

Rak prostaty – kluczowa wczesna diagnostyka

U starszych mężczyzn – zwłaszcza w grupie wiekowej 45+ – bardziej rozpowszechnione są nowotwory prostaty. One jednak również mogą być leczone mało inwazyjnie i skutecznie, ale pod warunkiem, że są wcześnie zdiagnozowane. Dlatego raz do roku każdy mężczyzna powyżej 45. roku życia powinien odwiedzić urologa, który wykona podstawowe badanie per rectum (przez odbyt), pozwalające wykryć ewentualne powiększenie prostaty i w razie potrzeby wdrożyć dalszą diagnostykę. Bardzo ważne jest także badanie krwi pod kątem antygenu PSA, wydzielanego przez komórki prostaty – jego podwyższony poziom często (ale nie zawsze) sugeruje obecność zmian nowotworowych.

Także w przypadku raka prostaty ważna jest obserwacja własnego ciała. Niepokojące objawy – np. problemy z oddawaniem moczu, przerywany strumień moczu, obecność krwi w moczu, ból w podbrzuszu – trzeba konsultować ze specjalistą.

W naszym Szpitalu Mazovia zapewniamy pacjentom pełną diagnostykę – usg układu moczowo-płciowego (w tym jąder i prostaty) oraz biopsje prostaty na podstawie obrazu TRUS.  Specjalizujemy się w nowoczesnym małoinwazyjnym leczeniu operacyjnym raka prostaty – również z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Pacjentów zainteresowanych zarówno profilaktyką, jak i wymagających leczenia zapraszamy do kontaktu – listopad to dobry czas, by zadbać o swoje zdrowie!