Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu jest problemem zdrowotnym, higienicznym i społecznym. Choć znacznie częściej diagnozuje się je u kobiet, to również panowie borykają się z nietrzymaniem moczu. U nich jednak miewa ono zupełnie inne podłoże, stosuje się również odmienne metody leczenia.

Nietrzymanie moczu to mimowolny, niekontrolowany wyciek moczu w ciągu dnia i/lub w nocy. W zależności od rodzaju schorzenia (wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia, mieszane nietrzymanie moczu), do nietrzymania moczu może dochodzić w różnych sytuacjach i różnych ilościach.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Według wszystkich dostępnych statystyk, nietrzymanie moczu jest częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn. Nie znaczy to oczywiście, że panowie są zupełnie wolni od tego schorzenia. Typową męską odmianą nietrzymania moczu jest bowiem nietrzymanie moczu z przepełnienia, diagnozowane u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego. Objawia się ono okresowym lub stałym wyciekaniem moczu z rozciągniętego, przepełnionego pęcherza, który jest z kolei efektem nieprawidłowej kurczliwości mięśnia wypieracza.

Nietrzymanie moczu u panów bywa skutkiem ubocznym wykonanych wcześniej zabiegów urologicznych, np. prostatektomii radykalnej (całkowite usunięcie prostaty). Czasami w efekcie tego typu operacji osłabieniu lub uszkodzeniu ulegają mięśnie zwieracza cewki moczowej, co daje objawy w postaci przejściowego bądź trwałego nietrzymania moczu.

Do zaburzeń czynności dolnego odcinka dróg moczowych – zarówno takich jak zatrzymanie moczu, niepełne opróżnianie pęcherza, ale i nietrzymanie moczu – mogą prowadzić schorzenia neurologiczne. Do prawidłowej pracy pęcherza moczowego niezbędne są bodźce nerwowe przekazywane przez pień mózgu, rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Jeżeli na którymkolwiek z tych poziomów dojdzie do zaburzeń mechanizmów fizjologicznych, wystąpić mogą nieprawidłowości np. w postaci nietrzymania moczu.

Oprócz tego, nietrzymanie moczu u mężczyzn bywa spowodowane przez choroby układu moczowego (kamica, infekcje układu moczowego).

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leczenie

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu oraz nasilenia dolegliwości, stosuje się różne metody leczenia. U wielu mężczyzn wskazana jest redukcja masy ciała, odstawienie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę, co może pogłębiać problem. W przypadku naglącego nietrzymania moczu stosuje się leki osłabiające aktywność pęcherza, a dzięki temu redukujące liczbę i częstotliwość parć powodujących niekontrolowane mikcje. Zastosowanie w przypadku tej odmiany nietrzymania moczu u mężczyzn znajdują też neurotoksyny, a zwłaszcza toksyna botulinowa, która wstrzyknięta w mięśnie pęcherza lub zwieracza hamuje ich aktywność.

U mężczyzn wykonuje się również zabiegi operacyjne, m.in. z użyciem specjalnych taśm, które umocowane do kości spojenia łonowego umożliwiają prawidłowe zaciskanie cewki moczowej. Bardzo nowoczesną metodą operacyjnego leczenia nietrzymania moczu jest także zastosowanie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Jest on wszczepiany pod skórę krocza w taki sposób, że jego elementy nie są w ogóle widoczne. Sztuczny zwieracz pozwala pacjentowi w pełni kontrolować potrzebę oddawania moczu, dzięki czemu problem jego nietrzymania mija.

Nowoczesnym leczeniem nietrzymania moczu u mężczyzn – w tym operacjami wszczepiania sztucznego zwieracza cewki moczowej – zajmujemy się w Szpitalu Mazovia w Warszawie. Wykonujemy również badania urodynamiczne, dzięki którym można określić rodzaj zaburzeń wywołujących nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Wszystkich panów, którzy borykają się z tą przykrą dolegliwością, zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!