Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rak jądra

Rak jądra stanowi około 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, ale wśród panów w wieku 20-44 lata jest najczęstszym nowotworem złośliwym (25% przypadków). Jest to choroba groźna, ale wcześnie wykryta może zostać w pełni wyleczona. Pomagają w tym zabiegi chirurgii onkologicznej z zastosowaniem robota da Vinci.

Istnieje wiele czynników ryzyka zachorowania na raka jądra. Nowotwór ten występuje częściej u mężczyzn rasy białej, u których stwierdzono zachorowania w najbliższej rodzinie (najczęściej u ojca lub brata). Wśród czynników ryzyka znajduje się również wnętrostwo (czyli stan, w którym tuż po urodzeniu jądro lub oba jądra nie zeszły prawidłowo do moszny), zespół Klinefeltera (wrodzone nieprawidłowości materiału genetycznego), a także szeroko rozumiane czynniki środowiskowe.

Rak jądra – objawy

Do najczęściej obserwowanych objawów raka jądra zalicza się:

 • obecność guzka w jądrze,
 • niebolesne powiększenie jądra,
 • zaczerwienienie skóry moszny,
 • obecność niebolesnej masy, której nie da się oddzielić od jądra,
 • uczucie ciężaru w mosznie,
 • ból i dyskomfort w obrębie moszny.

Czasami, ze względu na wydzielanie przez guza nowotworowego substancji o działaniu hormonalnym, u panów stwierdza się tkliwość oraz powiększenie piersi (tzw. ginekomastia).

Rak jądra – diagnostyka

Pierwsze objawy raka jądra bywają mało dokuczliwe, więc pacjenci często je lekceważą. Tymczasem wczesne wykrycie raka jądra, w czym pomagają regularne, comiesięczne samobadania jąder, znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza, który zaleci wykonanie USG jąder. Jeśli potwierdzi ono obecność guza, w celu ustalenia istnienia ewentualnych przerzutów wykonuje się m.in. tomografię komputerową jamy brzusznej czy klatki piersiowej.

Rak jądra – leczenie

Standardem leczenia raka jądra jest orchidektomia, czyli chirurgiczne usunięcie jądra – dopiero po operacji wykonuje się badania histopatologiczne, które pozwala ustalić typ nowotworu oraz stopień jego zaawansowania. Od usunięcia jądra odstępuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy stan chorego jest bardzo ciężki.

Jeszcze niedawno operację orchidektomii przeprowadzano przy pomocy tradycyjnych lub laparoskopowych technik zabiegowych, które wiązały się m.in. z koniecznością wykonania dużych nacięć skórnych, były inwazyjne dla pacjenta i obarczone wyższym ryzykiem powikłań. W Szpitalu Mazovia operację wykonujemy również przy wykorzystaniu nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci. Taki zabieg jest mniej obarczający dla chorego, wiąże się z niższą traumatyzacją tkanek i pozwala na szybszą rekonwalescencję. Więcej informacji o robocie da Vinci i jego zastosowaniu znaleźć można na stronie -> https://szpitalmazovia.pl/robot-chirurgiczny-da-vinci-milowy-krok-w-chirurgii-maloinwazyjnej/.

Dalsze postępowanie po orchidektomii ustala zawsze prowadzący pacjenta onkolog. W zależności od indywidualnego przypadku, konieczne może być wdrożenie chemioterapii i/lub radioterapii.

Wszystkie osoby wymagające chirurgicznego leczenia raka jądra z zastosowaniem robota da Vinci zachęcamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!