Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rak pęcherza moczowego

 

 

Rak pęcherza moczowego jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z nabłonka wyścielającego ścianę pęcherza moczowego, jego cechą charakterystyczną jest tworzenie nawrotów i chęć do naciekania ściany pęcherza moczowego.

 

 

Co może zaniepokoić?

Typowym objawem występującym u znakomitej większości chorych jest bezobjawowy krwiomocz (krwiomocz któremu nie towarzyszą objawy zapalenia pęcherza moczowego ani objawy silnej kolki nerkowej). W każdym przypadku krwiomoczu konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki urologicznej.

W niektórych przypadkach mogą wystąpić objawy nawrotowych infekcji dolnych dróg moczowych, które nie poddaje się standardowemu leczeniu lub też często nawracają.
U części chorych mogą przebiegać w postaci tak zwanego pęcherza nadaktywnego (częste parcia na mocz  z towarzyszącym bólem, nietrzymanie moczu z parcia).

Wstępna diagnostyka

Obejmuje ona wykonanie USG jamy brzusznej przy mocno wypełnionym pęcherzu w poszukiwaniu zmian egzofitcznych w świetle pęcherza moczowego. W uzasadnionych przypadkach wykonywane jest również badanie CT jamy brzusznej i miednicy.  Pomocna może być również cytologia osadu moczu.

Następnym krokiem diagnostycznym, ale również w większości przypadków leczniczym 80% przypadków, jest wykonanie endoskopowego wycięcia guza ze światła pęcherza moczowego.

Pierwszy etap leczenia

U znaczącej większości chorych jest wykonanie zabiegu  TURT- przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego. Na podstawie badania histopatologicznego skrawków podejmowane są dalsze kroki terapeutyczne zależnie od stopnia złośliwości i zaawansowania choroby

U części chorych w przypadku zmian zaawansowanych które naciekają ścianę pęcherza moczowego (komórki nowotworu wnikają głęboko w mięsień wypieracza pęcherza moczowego konieczne jest przeprowadzenie leczenia radykalnego polegającego na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego i wytworzeniu odpowiedniego odprowadzenia moczu. Zakres operacji jest szczegółowego omawiany z chorym jak również sposoby odprowadzenia moczu.

Cystektomia  radykalna może być wykonywania na drodze laparoskopowej, jest to jeden z najpoważniejszych zabiegów w onkologii urologicznej. Technika robotyczna dzięki swojej dokładności i precyzji jest szczególnie polecana w takich przypadkach.

Dowiedz się więcej o: „raku moczowodu oraz miedniczki”

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!