Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rak moczowodu oraz miedniczki

Około 90% nowotworów moczowodu oraz miedniczki rozwija się z komórek nabłonka przejściowego, który wyścieła drogi moczowe. Ten typ nowotworu najczęściej dotyczy mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia – jedną z metod leczenia jest radykalna nefrektomia, czyli usunięcie nerki wraz z moczowodem oraz fragmentem pęcherza. Operację wykonuje się m.in. przy pomocy robota chirurgicznego da Vinci.

Rak moczowodu oraz miedniczki to nowotwór przejściowokomórkowy (TCC), rozwijający się z komórek nabłonka przejściowego, często występujący również w pęcherzu moczowym lub w kilku miejscach jednocześnie. Największą liczbę zachorowań notuje się u mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia, a do czynników ryzyka zalicza się m.in. palenie papierosów, ekspozycja na szkodliwe substancje, a nawet zbyt częste stosowanie leków przeciwbólowych, np. takich jak paracetamol.

Rak moczowodu oraz miedniczki – objawy

Do najczęściej występujących objawów raka moczowodu oraz miedniczki zalicza się:

 • bóle lędźwiowe przypominające kolkę nerkową, będące symptomem blokady w drodze odpływu moczu,
 • bezbolesny krwiomocz,
 • kurcze pęcherza moczowego.

W zaawansowanych stadiach choroby obserwuje się również powiększone węzły chłonne i wyczuwalny guz okolicy nadłonowej, a także obrzęki kończyn.

Rak moczowodu oraz miedniczki – diagnostyka

Pierwszym badaniem w kierunku diagnostyki raka moczowodu i miedniczki jest USG dróg moczowych. Jeśli jego wyniki nasuwają podejrzenie obecności guza, wskazane jest przeprowadzenie m.in. urografii oraz ureterorenoskopii, czyli wziernikowania moczowodu i miedniczki przy pomocy endoskopu. W trakcie badania można pobrać wycinki niepokojących zmian, a później poddać je analizie histopatologicznej. Standardem diagnostycznym są także badania RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa jamy brzusznej, które pozwalają wykryć ewentualne przerzuty.

Rak moczowodu oraz miedniczki – leczenie

Standardem leczenia raka moczowodu oraz miedniczki jest nefrektomia całkowita, czyli usunięcie nerki, moczowodu oraz fragmentu pęcherza. Jeszcze niedawno operację wykonywało się z dostępu otwartego lub laparoskopowo – o wiele mniej obciążające dla pacjenta są jednak innowacyjne zabiegi z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci. Operacja wymaga jedynie wykonania niewielkich nacięć, jest mniej inwazyjna, związana z niższym ryzykiem infekcji i powikłań, a także dająca możliwość szybszego powrotu do zdrowia. O zastosowaniu robota da Vinci w naszym Szpitalu Mazovia przeczytać można tutaj -> https://szpitalmazovia.pl/robot-chirurgiczny-da-vinci-milowy-krok-w-chirurgii-maloinwazyjnej/.

U pacjentów z jedną nerką lub obustronnym rakiem przeprowadza się zabiegi oszczędzające nerki, a następnie włącza chemioterapię.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka moczowodu i miedniczki, szukasz miejsca, w którym wykonuje się małoinwazyjne operacje z użyciem robota da Vinci, koniecznie zgłoś się do Szpitala Mazovia -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/. Pomożemy Ci przejść te trudne chwile!

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!