Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Panowie, badajcie jądra!

Często  młodzi mężczyźni zgłaszają się do lekarza za późno, gdy choroba jest już zaawansowana i rokowanie mocno niepewne. Tymczasem profilaktyka raka jądra jest bardzo prosta – wystarczy wykonywane raz w miesiącu samobadanie jąder.

Rak jądra rozwinąć się może w jednym lub w obu jądrach. Ogólnie nowotwory jądra można podzielić na nasieniakowate i nienasieniakowate, przy czym cechą charakterystyczną nowotworów jądra jest to, że w jednym guzie znajdować się mogą komórki nowotworowe różnego rodzaju.

Jakie są objawy raka jądra?

Do najważniejszych objawów raka jądra zalicza się:

W zaawansowanych stadiach u pacjentów występuje ból brzucha i pleców, krwioplucie, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet obustronne powiększenie piersi.

Profilaktyka prostsza niż myślisz!

Profilaktyka raka jądra nie jest skomplikowana – każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, czyli zbadać je palpacyjnie i wzrokowo, zwracając uwagę na ewentualne guzy i zgrubienia.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista zaleci wykonanie badań dodatkowych: przede wszystkim USG moszny, jamy brzusznej oraz markerów nowotworowych we krwi. Już na tej podstawie może zostać postawione rozpoznanie i kwalifikacja do leczenia zabiegowego. Biopsję w przypadku podejrzenia raka jądra wykonuje się niezmiernie rzadko.

Nowoczesne leczenie raka jądra

Podstawową metodą leczenia raka jądra jest przeprowadzenie pilnej operacji całkowitego usunięcia jądra wraz z powrózkiem nasiennym – orchidektomia. Operację wykonuje się  z dostępu  pachwinowego.  Uzyskany w trakcie operacji materiał tkankowy zostaje przekazany do badania histopatologicznego co pozwoli na ocenę typu nowotworu, stopnia złośliwości i stadium zawansowania. Wykonanie dalszych badań dodatkowych np. badanie tomografii komputerowej, kontrolne badania markerów nowotworowych itd. pozwoli zweryfikować stadium zaawansowania i w związku z tym ustalić sposób dalszego leczenia np. konieczność wdrożenia chemio- lub radioterapii. Może również  zajść potrzeba wykonania limfadenektomii tj. wycięcia zajętych przez chorobę węzłów chłonnych zaotrzewnowych. Można to wykonać sposobem otwartym lub laparoskopowym.

W Szpitalu Mazovia oferujemy pacjentom takie zabiegi przeprowadzane z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Jest to innowacyjne urządzenie, dzięki któremu operacje są mniej inwazyjne, bezpieczniejsze i wiążą się z niższym ryzykiem powikłań. O wiele krótsza jest także rekonwalescencja. Więcej informacji o zaletach operacji z użyciem robota da Vinci znaleźć można tutaj -> https://szpitalmazovia.pl/robot-chirurgiczny-da-vinci-milowy-krok-w-chirurgii-maloinwazyjnej/.

W Szpitalu Mazovia zapewniamy kompleksową diagnostykę raka jądra oraz dostęp do nowoczesnego leczenia, w tym zabiegów z zastosowaniem robota da Vinci. Zachęcamy do kontaktu panów, którzy potrzebują wsparcia w tym trudnym dla nich momencie życia -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!