Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Przezkroczowa biopsja fuzyjna gruczołu krokowego

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty zakłada wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) u tych mężczyzn, u których na podstawie wzrostu st. PSA lub badania palcem przez odbytnicę urolog podejrzewa raka gruczołu krokowego.

Badanie rezonansu łączy w sobie fazy mówiące o anatomii, biologii i ukrwieniu gruczołu krokowego, dlatego czułość tej metody jest dwukrotnie większa niż wcześniej stosowanej ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS). Rezonans jest metodą pozwalającą wykrywać podejrzane zmiany każdej wielkości, położone we wszystkich strefach prostaty. Jednocześnie wielokrotnie oddala podejrzenie raka i pozwala uniknąć niepotrzebnej biopsji. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania biopsji są zmiany opisane jako PIRADS 5 i PIRADS 4. W przypadku zmian opisanych jako PIRADS 3 decyzję o ewentualnym wykonaniu biopsji podejmuje urolog na podstawie innych przesłanek medycznych.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego to metoda, która wykorzystuje dane uzyskane podczas wcześniej wykonanego badania rezonansu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu u każdego pacjenta wykonuje się swego rodzaju trójwymiarową mapę prostaty dzięki, której po nałożeniu na nią przezodbytniczego badania USG (fuzja obrazów) wykonujący biopsję może precyzyjnie pokierować igłę biopsyjną i pobrać tkankę nawet z kilkumilimetrowych ognisk. Biopsja z przypadkowej staje się bardzo precyzyjnym narzędziem.

Mamy dwie możliwości pobierania podejrzanej o raka tkanki z prostaty. Dostęp przezodbytnicza i dostęp przezkroczowy. W tym pierwszym igła biopsyjna wprowadzana jest od strony odbytnicy. W drugim, przez skórę krocza, czyli skórę zlokalizowaną pomiędzy jądrami a odbytem.

Wykonywanie biopsji przez wcześniej zdezynfekowaną skórę krocza zmniejsza do minimum ryzyko powikłań septycznych (które mogą stanowić istotny problem w przypadku biopsji przezodbytniczej).

Przezkroczową biopsję fuzyjną gruczołu krokowego wykonujemy w znieczuleniu regionalnym.

Po ułożeniu chorego w odpowiedniej pozycji i dezynfekcji skóry krocza znieczulamy najpierw skórę i tkankę podskórna krocza a następnie samą prostatę. Pacjent odczuwa dyskomfort wynikający z nietypowego ułożenia i całej sytuacji a nie ból wynikający z pobierania wycinków.

Zalecamy aby chorzy zgłaszający się na biopsję NIE przychodzili do nas na czczo! Wskazane jest również przyjęcie w dniu biopsji przepisanego przez urologa antybiotyku (najczęściej 2 godziny przed biopsją).

Czas trwania zabiegu to 60-80min. Po biopsji chorzy udają się do domu (najlepiej w towarzystwie opiekuna).

Po 2-3 tygodniach otrzymujemy wynik badania histopatologicznego, na którego podstawie możemy planować dalsze leczenie lub obserwację.

Masz pytanie?

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
    2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
    3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
    4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
    5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
    6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
    7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
    8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
    *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.