Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rak prostaty – kluczowa wczesna diagnostyka!

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność wywołana rakiem prostaty w ostatnich latach wzrosła. Tymczasem choroba ta wcale nie musi skończyć się zgonem – kluczowa jest jednak profilaktyka oraz wczesna diagnostyka. Można z nich skorzystać w naszym Szpitalu Mazovia.
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2017 r. w Polsce wykryto 16 253 przypadków raka prostaty, a zmarło z tego powodu 5365 pacjentów. Szacuje się, że do końca 2020 r. rak prostaty spowoduje w naszym kraju około 6100 zgonów. Niestety, jesteśmy pod tym względem niechlubnym wyjątkiem Europy – w Unii Europejskiej od 2015 r. liczba zgonów wywołanych rakiem prostaty spadła o 7%, podczas gdy w naszym kraju wzrosła, i to aż o 18%. Niestety, duży wpływ ma na to ciągle zbyt niska świadomość pacjentów oraz wstyd mężczyzn przed regularnym odwiedzaniem urologa. Tymczasem wcześnie wykryty rak prostaty jest w pełni uleczalny – dlatego tak ważne są badania kontrolne.

Do urologa przynajmniej raz w roku!

Według statystyk, nowotwór prostaty pojawia się głównie u pacjentów powyżej 60. roku życia, najczęściej między 75. a 85. rokiem życia. Jednak już 50-latkowie przynajmniej raz w roku powinni odwiedzać urologa. Proste badanie per rectum (przez odbyt) pozwala wykryć powiększenie prostaty i skierować pacjenta na dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.
Należy przy tym pamiętać, że nie każde wykryte przez urologa powiększenie prostaty musi od razu oznaczać zmiany złośliwe. U sporego odsetka dojrzałych i starszych mężczyzn dochodzi bowiem do łagodnego przerostu prostaty, czyli powstania gruczolaka, który uciska prostatę i powoduje przykre dolegliwości. Nie wiadomo jednoznacznie, jakie są przyczyny łagodnego rozrostu prostaty – przypuszcza się, że może to być objaw starzenia, jak również efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmach mężczyzn w okresie andropauzy.

Rak prostaty – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Oczywiście do urologa należy zgłosić się również za każdym razem, gdy pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, takie jak:

Są to objawy, które sygnalizować mogą zarówno łagodny przerost prostaty, jak i zmiany złośliwe, więc lekarz z pewnością zleci szczegółową diagnostykę.

Diagnostyka raka prostaty

Bardzo ważnym badaniem w diagnostyce raka prostaty jest badanie stężenia PSA (antygen swoisty stercza) we krwi – u mężczyzn ze zmianami nowotworowymi jest ono mocno podwyższone, choć nie jest to reguła. Konieczne są oczywiście badanie obrazowe – przede wszystkim USG przezodbytnicze (TRUS) oraz rezonans magnetyczny. Niezbędne do postawienia jednoznacznej diagnozy jest także pobranie wycinka zmiany do badania histopatologicznego. Można to zrobić podczas biopsji – tradycyjnej lub fuzyjnej (podczas niej na obraz USG nakłada się wcześniej uzyskany obraz z rezonansu magnetycznego, dzięki można pobrać konkretne fragmenty wycinka, minimalizując ryzyko przeoczenia zmian nowotworowych). Po wynikach biopsji dobiera się odpowiednie metody leczenia – im mniej zaawansowany jest rak, tym mniej inwazyjne mogą one być.
W Szpitalu Mazovia zapewniamy pacjentom kompleksową diagnostykę raka prostaty: badania laboratoryjne, USG TRUS, badania czynnościowe czy biopsję fuzyjną. Osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!