Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rehabilitacja urologiczna – na czym polega?

Leczenie schorzeń urologicznych często obejmuje zabiegi chirurgiczne. Niestety, zawsze w takim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, można jednak znacząco je obniżyć dzięki odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji. Jak to wygląda w praktyce?

 

Kiedy warto korzystać z rehabilitacji urologicznej?

Rehabilitację urologiczną zaleca się przede wszystkim po zabiegach w obrębie miednicy mniejszej, jak na przykład cystektomia (wycięcie pęcherza moczowego) albo prostatektomia (usunięcie gruczołu stercza). Szpital Mazovia przeprowadza zabiegi stosując nowoczesne, mniej inwazyjne metody, jednak to wciąż jest dość poważna ingerencja w ludzki organizm, zatem ryzyko powikłań pooperacyjnych jest sporo niższe, ale nadal istnieje.

Komplikacje, z jakimi muszą mierzyć się pacjenci, to między innymi nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji. Rehabilitacja jest niezbędna, aby te niekorzystne efekty uboczne wyeliminować i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego – bez rehabilitacji nieprzyjemne dolegliwości najprawdopodobniej będą się nasilać i zwiększać dyskomfort pacjenta.

 

Na czym polega rehabilitacja urologiczna?

Główny cel to wzmocnienie mięśni dna miednicy – to właśnie dzięki nim zwieracze pracują bez zaburzeń, udaje się utrzymać mocz bez niekontrolowanych wycieków, poprawia się satysfakcja seksualna, łatwiej urodzić dziecko siłami natury. Kiedy dojdzie do ich osłabienia wskutek zabiegu, jest problem z panowaniem nad pęcherzem, co prowadzi do bardzo krępujących sytuacji. Dobrze poprowadzona rehabilitacja zwiększa siłę mięśni, a w Szpitalu Mazovia zajmuje się tym doświadczony rehabilitant, mgr Piotr Basista, specjalizujący się w terapii manualnej i w fizjoterapii dna miednicy.

W rehabilitacji urologicznej stosowane są zarówno zabiegi wykonywane ręcznie, jak i z użyciem elektrostymulacji. Dużą rolę w dochodzeniu do zdrowia odgrywają także ćwiczenia dna miednicy oraz wdrażanie zdrowych nawyków. Rodzaj zabiegów dobierany jest indywidualnie do potrzeb danego pacjenta.

Rehabilitacja trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stanu chorego oraz zakresu występujących powikłań pozabiegowych. Jeśli wdrożone postępowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rehabilitant może zmienić metodę oraz częstotliwość wykonywanych zabiegów.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!