Robot da Vinci – jakie ma zastosowanie?

Robot da Vinci – jakie ma zastosowanie?Robot chirurgiczny da Vinci to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie, które wykorzystuje się do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Ułatwia on lekarzowi przeprowadzenie zabiegu, zmniejsza traumatyzację tkanek, skraca czas rekonwalescencji. Robot da Vinci ma bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie – w Szpitalu Mazovia najczęściej wykorzystywany jest podczas zabiegów prostatektomii radykalnej.

Robot da Vinci został zaprojektowany w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić lekarzowi wykonywanie zabiegów chirurgicznych nawet w najtrudniej dostępnych miejscach organizmu. Robot zbudowany jest z dwóch części: czterech sterowalnych ramion, mających kontakt z polem zabiegowym (trzy z nich wyposażone są w narzędzia pracujące w technologii EndoWirst, czwarte – w endoskopową kamerę) oraz konsoli połączonej z ramionami przy pomocy kabli, przy której stoi lekarz. Jest ona wyposażona m.in. w manetki do sterowania narzędziami, powiększający układ optyczny oraz rozmaite przyciski i pedały (m.in. do koagulacji oraz ssania).

W jakich zabiegach stosuje się robota da Vinci?

Robot da Vinci ma bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Przy jego pomocy wykonuje się m.in. zabiegi z zakresu chirurgii ginekologicznej, takich jak usuwanie zmian łagodnych i nowotworowych narządu rodnego, usuwanie macicy oraz jajników. Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci wykonuje się u pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami jelita grubego – jest to m.in. dolna resekcja odbytnicy oraz resekcja całkowita lub częściowa jelita. Oprócz tego, robot da Vinci bywa stosowany m.in. podczas operacji nowotworów szyi i głowy (jama usta, język), płuc (całkowita lub częściowa resekcja płuca), a także zabiegów z zakresu kardiochirurgii.

W Szpitalu Mazovia robot chirurgiczny da Vinci jest wykorzystywany przede wszystkim w operacjach urologii onkologicznej, głównie – prostatektomii radykalnej, która polega na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz fragmentu nasieniowodów (czasami usuwa się również węzły chłonne), a następnie na zespoleniu cewki z pęcherzem moczowym.

Użycie robota niesie ze sobą korzyści zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. Chirurg może o wiele bardziej precyzyjnie dotrzeć do wszystkich operowanych tkanek, ma również doskonałe pole widzenia i bardzo szerokie możliwości manipulowania narzędziami. Z kolei dla pacjenta operacja z wykorzystaniem robota da Vinci to m.in. mniejsza traumatyzacja tkanek, szybsze usunięcie cewnika (zazwyczaj już 3-4 doby po zabiegu), krótszy czas unieruchomienia i rekonwalescencji, a także większa szansa na zachowanie wzwodu.

W Szpitalu Mazovia zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzamy od 2017 r. – w tym czasie pomogliśmy wielu pacjentom wrócić do zdrowia. Operacje wykonują doświadczeni specjaliści, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach. Wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.