Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika – poznaj zasady profilaktyki

Statystyka zachorowań na raka jajnika

W walce z chorobą nowotworową, odpowiednio szybkie wdrożenie skutecznego leczenia ma fundamentalne znaczenie. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju – nawet jeśli jest złośliwy – daje ogromne szanse na wyleczenie i powrót do pełnego zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku raka jajnika, którego rozpoznaje się w Polsce co roku u około 3500 kobiet.

Według statystyk, nowotwór jajnika najczęściej dotyka kobiet pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Jest trzecim co do częstości występowania rodzajem nowotworu narządów rodnych u kobiet (tuż po raku szyjki i trzony macicy). Co więcej, stanowi czwartą przyczynę wszystkich zgonów kobiet powodowanych przez nowotwory.

Rak jajnika – objawy choroby

We wczesnych stadiach rozwoju rak jajnika nie daje żadnych objawów, dlatego pacjentkom tak trudno jest się zorientować, że dzieje się coś niedobrego. W kolejnych fazach rozwoju choroby, komórki nowotworowe zaczynają się przemieszczać po całej jamie brzusznej, a następnie osadzać na innych narządach – żołądku, wątrobie czy jelitach. Wówczas mogą wystąpić pierwsze objawy choroby, które będą dawały dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, nudności, bóle brzucha, uczucie pełności).

Profilaktyka raka jajnika

W profilaktyce raka jajnika kluczowe jest regularne wykonywanie badań ginekologicznych. Jednym ze sposobów wykrycia nowotworu jajnika na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Badanie USG przezpochwowe pozwala uwidocznić wszelkie zmiany obecne na jajnikach, w tym również torbiele, które są często spotykane, ale i równie często nie wymagają leczenia operacyjnego. Warto pamiętać, że każdy przypadek musi zostać indywidualnie rozpatrzony przez doświadczonego specjalistę.
Innym sposobem diagnozowania raka jajnika jest wykonanie badania krwi z oznaczeniem markerów nowotworowych Ca-125 i HE-4. Podwyższone stężenie wymienionych związków może, ale nie musi oznaczać rozwijającej się choroby nowotworowej. Z tego względu oznaczanie markerów nowotworowych wykonuje się równolegle z badaniem USG, a interpretacją wyników powinien zawsze zajmować się lekarz.

Prewencja i metody zapobiegania

Współczesna medycyna w dalszym ciągu nie poznała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny rozwoju raka jajnika. Szacuje się, że 20% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwór jajnika jest spowodowane działaniem czynników genetycznych, tj. występowaniem nowotworu w rodzinie. Wskazaniem do wykonania odpowiednich badań i testów genetycznych jest przede wszystkim obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2 u jednego z rodziców kobiety. Wymienione mutacje są odpowiedzialne za powstawanie nowotworu jajnika i nowotworu piersi.

Zdecydowana większość zachorowań na raka jajnika (ok. 80%) ma związek ze stylem życia i czynnikami środowiskowymi, dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Warto zadbać o wystarczającą aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę (bogatą w błonnik i witaminy), a także zaprzestać stosowania wszelkich używek. Pamiętaj, że Twoje zdrowie w dużym stopniu zależy właśnie od Ciebie.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!