Urologia dziecięca – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Urolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad i chorób układu moczowego i moczowo-płciowego u dzieci. Konsultacje z doświadczonym lekarzem urologii dziecięcej w Warszawie dostępne są w naszym Szpitalu Mazovia.

Należy uświadomić sobie, że na rozwój chorób układu moczowego i moczowo-płciowego narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci oraz młodzież. Dodatkowo, u niektórych noworodków diagnozowane są wrodzone wady układu moczowo-płciowego – również w takich sytuacjach potrzebna jest więc pomoc urologa dziecięcego.

Urologia dziecięca – kiedy zgłosić się na wizytę?

Na konsultacje z doświadczonym specjalistą urologii dziecięcej w Warszawie w Szpitalu Mazovia należy zgłosić się za każdym razem, gdy u dziecka występują niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak:

Różnego rodzaju choroby i wady układu moczowo-płciowego mogą sugerować nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych moczu, a także symptomy mniej charakterystyczne: bóle brzucha, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, gorączka, a nawet brak apetytu.

Urologia dziecięca – jak przebiega wizyta?

W naszym Szpitalu Mazovia w Warszawie urolog dziecięcy rozpoczyna wizytę od wywiadu z rodzicami/opiekunami małego pacjenta, a także rozmowy z dzieckiem, o ile jest ono w takim wieku, że może sensownie odpowiadać na pytania. Ważne są informacje o występujących objawach, okolicznościach ich pojawienia się, ale także przebytych wcześniej chorobach czy stosowanych na co dzień lekach.

Urolog dziecięcy może na miejscu wykonać np. podstawowe badanie palpacyjne jamy brzusznej i badanie wzrokowe narządów moczowo-płciowych, ale do diagnozy potrzebne są wyniki badan laboratoryjnych moczu, a nierzadko również badań obrazowych, np. USG jamy brzusznej, nerek, moczowodów czy jąder.

Jakie choroby diagnozuje urolog dziecięcy?

Do najczęściej diagnozowanych przez urologa dziecięcego schorzeń zalicza się m.in. infekcje układu moczowego, spodziectwo, wodniak powrózka nasiennego i/lub jądra, dysfunkcje pęcherza, stulejka, zespół wynicowania i wierzchniactwa, zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej oraz torbiele najądrza.

Część z tych chorób może być leczona farmakologicznie, ale większość wad wrodzonych w obrębie układu moczowo-płciowego wymaga już operacji. W Szpitalu Mazovia w Warszawie urolog dziecięcy wykonuje m.in. zabiegi leczenia wnętrostwa i spodziectwa, usuwania wodniaków jądra i powrózka nasiennego, leczenia przepukliny pachwinowej, plastyki napletka lub obrzezania, meatotomii (rozcięcie i plastyka ujścia zewnętrznego cewki moczowej) czy frenuloplastyki u chłopców z krótkim wędzidełkiem napletka.

Jeśli Twoje dziecko wymaga pomocy doświadczonego specjalisty urologii dziecięcej, w Warszawie znajdziesz go w Szpitalu Mazovia. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/. Zapraszamy!