Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

USG prostaty (TRUS/transrektalne)

Transrektalne USG prostaty to badanie, które pozwala na precyzyjną ocenę gruczołu krokowego oraz jego sąsiedztwa. Umożliwia to diagnostykę chorób prostaty, m.in. łagodnego przerostu stercza oraz nowotworów gruczołu krokowego. USG prostaty wykonać można w naszym Szpitalu Mazovia w Warszawie.

USG TRUS (transrektalne, przez odbyt) może być wykonywane w różnych pozycjach, jednak zazwyczaj pacjent proszony jest o położenie się na lewym boku i ugięcie nóg w kolanach. Na głowicę ultrasonografu nakłada się prezerwatywę i smaruje się ją żelem, co pozwala łatwiej wsunąć głowicę do odbytu na głębokość kilku centymetrów. Całe badanie trwa około 15 minut – w jego trakcie istnieje również możliwość pobrania wycinka tkanki do badania histopatologicznego. USG prostaty może powodować u pacjenta dyskomfort, ale nie jest bolesne, więc nie ma konieczności stosowania znieczulenia.

USG prostaty – wskazania

Transrektalne USG prostaty jest zalecane jako element diagnostyki wszelkich niepokojących zmian w funkcjonowaniu gruczołu krokowego. Zalicza się do nich:

 • trudności w oddawaniu moczu (częstomocz, niepełne mikcje, bolesne oddawanie moczu, parcia naglące),
 • niepokojące wyniki badania per rectum (np. zgrubienie wyczuwalne przez lekarza na przedniej ścianie odbytnicy),
 • nieprawidłowe wyniki badań krwi (szczególnie podwyższony poziom PSA – Prostate Specific Antigen),
 • nieprawidłowe wyniki przeprowadzonej uprzednio biopsji.

USG TRUS – jak się przygotować?

Czasami pacjent może zostać poproszony o wypicie wody – pełny pęcherz ułatwia uwidocznienie gruczołu krokowego. Jeżeli podczas USG ma również zostać przeprowadzona biopsja, należy przygotować się do badania zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Na USG prostaty wykonywane przez najlepszych specjalistów zapraszamy do Szpitala Mazovia w Warszawie! Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania oraz dostęp do nowoczesnego sprzętu! Zachęcamy do kontaktu -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!