Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

W Światowy Dzień Zdrowia zadbaj o profilaktykę urologiczną!

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi na najpoważniejsze problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Przy tej okazji warto zadbać o profilaktykę urologiczną – w naszym Szpitalu Mazovia wykonać można kompleksowe badania nie tylko w kierunku nowotworów układu moczowo-płciowego, ale i innych chorób urologicznych kobiet oraz mężczyzn.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia – w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na najpoważniejsze problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie, promocja profilaktyki oraz zdrowego trybu życia.

Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia warto zadbać o swoje zdrowie i wykonać podstawowe badania profilaktyczne. W Szpitalu Mazovia specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu chorób urologicznych, także o charakterze nowotworowym, więc w szczególności zachęcamy, by zbadać się w kierunku właśnie tego typu schorzeń.

Profilaktyka raka prostaty prostsza niż myślisz!

Do nowotworów układu moczowo-płciowego zalicza się raka prostaty (rak gruczołu krokowego), raka pęcherza moczowego, raka nerki, raka jądra oraz prącia. Niestety, wszystkie one cechują się powolnym, podstępnym rozwojem i brakiem charakterystycznych objawów we wczesnych stadiach. Dlatego tak ważna jest czujność onkologiczna, profilaktyka i regularnie przeprowadzane badania kontrolne.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym układu moczowo-płciowego jest rak prostaty. Do czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia zalicza się wiek, nieprawidłowa dieta, ogólnie niezdrowy tryb życia oraz palenie papierosów.

Niestety, objawy raka prostaty – np. problemy z oddawaniem moczu, parcia naglące, bóle w podbrzuszu – mogą być mylone np. z infekcjami dróg moczowych albo łagodnym rozrostem prostaty. Dlatego panowie już po 40.-45. roku życia powinni raz do roku zgłaszać się do urologa na badanie per rectum (przez odbyt) oraz wykonać badanie laboratoryjne PSA, czyli oznaczenie tzw. markera onkologicznego prostaty. Regularne oznaczanie PSA zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia choroby, a to z kolei oznacza większe szanse na całkowite wyleczenie.

Jeśli badania te dają nieprawidłowe wyniki, pacjentowi może zostać zalecone np. USG prostaty albo biopsja. W Szpitalu Mazovia wykonujemy nowoczesną biopsję fuzyjną, która dzięki swojej precyzji zmniejsza ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej oraz zapewnia bardziej dokładne wyniki, m.in. w zakresie odróżnienia łagodnego rozrostu prostaty od zmiany złośliwej.

Profilaktyka onkourologiczna – nie tylko prostata

Równie istotna jest profilaktyka pozostałych nowotworów układu moczowo-płciowego – może występujących nie tak często, ale równie groźnych. W przypadku raka jąder i raka prącia kluczowe są regularne badania krwi i moczu, obserwacja własnego ciała pod kątem pojawienia się np. niepojących guzków, wizyty kontrolne u urologa oraz – w razie potrzeby – badanie USG.

USG układu moczowego jest także ważnym elementem profilaktyki raka nerek, pęcherza moczowego i moczowodów, ale także innych chorób urologicznych (np. kamicy nerkowej) – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nerki ocenia się m.in pod kątem zastoju moczu, ewentualnej kamicy oraz guzów, a pęcherz moczowy – pod kątem zalegania moczu.

Z pełnej profilaktyki urologicznej i onkourologicznej skorzystać można w naszym Szpitalu Mazovia. Oferujemy konsultacje z doświadczonymi specjalistami urologii, dostęp do badań laboratoryjnych oraz obrazowych (USG, biopsja, biopsja fuzyjna). Specjalizujemy się również w nowoczesnym, mało inwazyjnym leczeniu chorób układu moczowo-płciowego, także nowotworowych. Zachęcamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!