Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Choroba Peyroniego – co trzeba o niej wiedzieć?

Choroba Peyroniego to dość rzadko spotykane schorzenie urologiczne, w ramach którego dochodzi do zaburzeń w obrębie tkanki łącznej prącia, co prowadzi do jego skrzywienia. W ciężkich przypadkach może to nawet uniemożliwiać odbycie stosunku seksualnego. Chorobę Peyroniego trzeba więc leczyć – farmakologicznie lub operacyjnie.

Nazwa choroby Peyroniego pochodzi od nazwiska Francoisa Gigota de la Peyroniego – nadwornego lekarza króla Francji Ludwika XV, który w połowie XVIII wieku jako pierwszy opisał schorzenie. Obecnie jest to choroba występująca dość rzadko, zazwyczaj u mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia.

Choroba Peyroniego – przyczyny , leczenie

Choroba Peyroniego jest wywoływana przez zaburzenia w obrębie tkanki łącznej prącia, powstające najprawdopodobniej na skutek mikrourazów tworzących się podczas uprawiania seksu. W efekcie przewlekłych procesów zapalnych dochodzi do patologicznej przebudowy tkanki łącznej penisa w płytkę włóknistą, najczęściej w jego części grzbietowej. Tworzenie się płytki powoduje charakterystyczne skrzywienie prącia.

Wyróżnia się dwie fazy choroby:

Tak jak wspomniano, jednoznaczna etiologia choroby nie została ustalona. Przypuszcza się, że do czynników zwiększających ryzyko jej występowania zaliczają się predyspozycje genetyczne, zaburzenia erekcji, a także typowe dla wieku średniego i podeszłego choroby przewlekłe: cukrzyca, nadciśnienie i schorzenia serca.

Jak można leczyć chorobę Peyroniego?

Choroba Peyroniego wywołuje dyskomfort, ból, może nawet zupełnie uniemożliwiać współżycie seksualne, u mężczyzn borykającym się z tym schorzeniem częściej występuje depresja. Wszystko to sprawia, że chorobę Peyroniego trzeba koniecznie leczyć!

We wczesnej fazie rozwoju schorzenia możliwe jest stosowanie farmakoterapii – zarówno w postaci środków doustnych, jak i miejscowych iniekcji. Zastosowanie znajdują m.in. sterydy, które przeciwdziałają tworzeniu się płytki włóknistej, a terapia może trwać nawet 6 miesięcy. U pacjentów opornych na leczenie farmakologiczne oraz ze znacznymi deformacjami prącia główną opcją terapeutyczną są operacje. W zależności od indywidualnego przypadku, mogą one polegać na skróceniu lub wydłużeniu osłonki białawej prącia, a nawet wszczepieniu protezy penisa.

Skrzywienie członka – rodzaje

Skrzywienia prącia są stosunkowo częstym zjawiskiem – dotyczy wedle statystyk nawet do 3% mężczyzn w populacji. W zależności od przyczyn, które powodują skrzywienie prącia, dzielimy je na:

 1. Wrodzone skrzywienie prącia, zwane inaczej izolowanym skrzywieniem prącia. Często są długo niezauważane, gdyż skrzywione prąciemożna zaobserwować tylko podczas wzwodu, który pojawia się w okresie dojrzewania. Powodować go mogą wady rozwojowe, tj. spodziectwo czy wierzchniactwo.
 2. Skrzywienie członka może też powstać wskutek choroby Peyroniego, rzadziej wskutek tzw. złamania prącia, urazów mechanicznych czy stulejki.

Skrzywienie prącia – leczenie, operacja

Wielu mężczyzn ma drobne skrzywienie prącia. Leczenie nie jest konieczne, jeśli nie występuje ból, zaburzenie erekcji, duża deformacja prącia i możliwa jest swobodna penetracja podczas stosunku. Bywa, że mężczyźni zgłaszają się, gdyż odczuwają dyskomfort psychiczny czy estetyczny spowodowany przez skrzywienie prącia. Operacja chirurgiczna jak i leczenie farmakologiczne to obecnie najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Skrzywienie w kierunku grzbietowym – skrzywione prącie

Skrzywienie członka w kierunku grzbietowym, zwłaszcza gdy jest wyraźne, negatywnie wpływa na wygląd członka i pożycie seksualne. Penis przybiera wygląd „saksofonu” a ten typ skrzywienia prącia znacząco utrudnia penetrację pochwy. Przyczyny, jak w przypadku każdego skrzywienia, mogą być nabyte lub wrodzone – najczęściej to:

powodują skrzywienie prącia.

Skrzywienie prącia – leczenie, operacja

Leczenie jest wskazane gdy zmiana jest znacząca (kąt skrzywienia członka większy niż 30°), powoduje ból, zaburzenie erekcji, dużą deformację prącia i duże utrudnienia przy stosunku. Lekarz urolog określa rodzaj skrzywienia i możliwe działanie. Farmakologia stosowana jest przy chorobie Peyroniego, ale gdy jest naprawdę poważne skrzywienie prącia, operacja może być koniecznością. Metod jest kilka, najpopularniejsze to:

Pacjent po zabiegu chirurgicznym może odczuwać przemijające dolegliwości bólowe. Konieczne będzie powstrzymywanie się od aktywności seksualnej przez minimum 2 miesiące.

Skrzywienie boczne

Skrzywione prącie w kierunku bocznym (zarówno na prawo lub lewo) jest jedną z najczęstszych form, jakie przybiera skrzywienie członka. Nie jest to problemem, dopóki kąt skrzywienia nie przekracza 30°. Większe skrzywienia prącia mogą powodować ból podczas stosunku lub zwyczajnie stanowić problem natury psychicznej i estetycznej dla mężczyzny. Skrzywienie prącia, które przekracza 60° uniemożliwia odbycie stosunku. Jak w przypadku każdego skrzywienia członka, przyczyny mogą być wrodzone i nabyte. Zwłaszcza te drugie (np. stulejka) powodują skrzywienie prącia. Leczenie może być:

Skrzywienie prącia –  leczenie w Szpital Mazovia

Za każdym razem to lekarz urolog decyduje, w jaki sposób leczyć skrzywienie prącia. Operacja nie musi być koniecznością, gdy pacjent nadal jest młody i skrzywienie nie jest znaczące. Zabieg chirurgiczny może być koniecznością, gdy skrzywienie powoduje dolegliwości bólowe, zaburzenie erekcji, uniemożliwia penetrację i prawidłowy stosunek płciowy.

Pacjentów borykających się z chorobą Peyroniego zapraszamy na konsultacje urologiczne do naszego Szpitala Mazovia! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz pełną dyskrecję. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!