Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Robot chirurgiczny da Vinci – milowy krok w chirurgii małoinwazyjnej

Zadaj Pytanie

  Nowy wymiar chirurgii znikomo inwazyjnej

  Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

  Zabiegi z użyciem robota da Vinci nie są refundowane przez NFZ.

  Cennik

  Robot da Vinci to nowoczesny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych z takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna itp. Sprzętem tym dysponujemy w naszym Szpitalu Mazovia. Jest on stosowany m.in. w leczeniu raka prostaty oraz innych schorzeń z zakresu urologii, a także chorób ginekologicznych.

  Wieloletnie doświadczenie Szpitala Mazovia w leczeniu raka prostaty, poparte wykonaniem ponad trzystu prostatektomii radykalnych otwartych i prawie czterystu prostatektomii laparoskopowych, upoważniło nas do kolejnego kroku w kierunku światowych standardów w leczeniu tej choroby. Od 2017 r. w Szpitalu Mazovia wykonujemy operacje z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci. Dzięki temu, dorównujemy standardom najbardziej prestiżowym klinikom amerykańskim – w USA blisko 90% zabiegów wykonywanych jest ze wspomaganiem robotycznym.

  Robot medyczny da Vinci – co to jest?

  Robot chirurgiczny da Vinci amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, został wprowadzony do użytku klinicznego w 1999 r.

  Zasadnicze elementy robota to konsola i część robocza. Część robocza, umieszczona na platformie, może być przemieszczana stosownie do potrzeb lekarza. Ma ona bezpośredni kontakt z polem zabiegowym. Składa się z czterech przegubowych, sterowalnych ramion wprowadzonych poprzez porty laparoskopowe do ciała: trzech z narzędziami z końcówkami wykonującymi manipulacje w technologii EndoWrist, zaś czwarte to kamera endoskopowa.

  EndoWrist to rozwiązanie konstrukcyjne naśladujące nadgarstek, pozwalające na wykonywanie ruchów z nieograniczoną swobodą i dotarcie do trudno dostępnych miejsc w czasie zabiegu, co daje możliwość precyzyjnego preparowania (w szczególnie mięśni, naczyń i nerwów) w kluczowych momentach dla wyniku zabiegu.

  Stojąca oddzielnie konsola, połączona kablami z częścią roboczą, jest właściwym miejscem pracy chirurga wykonującego zabieg operacyjny. Jest wyposażona w:

  • układ optyczny pozwalający na oglądanie przez okulary trójwymiarowego obrazu z kamery endoskopowej w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu,
  • manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta,
  • pedały i przyciski do uruchomiania ssania czy koagulacji.

  Robot medyczny sam z siebie nie wykonuje żadnych ruchów czy działań – jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę. Dla zapewnienia najwyższej jakości zespół biorący udział w operacji jest stały. W jego skład wchodzą najbardziej doświadczeni lekarze i pielęgniarki.

  Zalety wykonywania operacji robotem da Vinci

  Operacje laparoskopowe wykonywane robotem da Vinci:

  • dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach,
  • pozwalają na wysoką precyzję preparowania,
  • eliminują ewentualne drżenie rąk lekarza,
  • umożliwiają wysoką precyzję hemostazy i zespoleń,
  • zmniejszają urazy okołooperacyjne,
  • ograniczają możliwość powikłań pooperacyjnych,
  • pozwalają na szybką rekonwalescencję.

  Podczas operacji przy użyciu robota da Vinci konieczne jest wykonanie nacięć o rozmiarach 1-2 cm, podczas gdy tradycyjna operacja wymusza wykonanie nacięć sięgających nawet 30 cm. Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci to minimalna utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji, mniejsze dolegliwości bólowe oraz kilka-kilkanaście dni rekonwalescencji (około 6 tygodni po tradycyjnej operacji).

  Szczególna przydatność robota chirurgicznego da Vinci potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej, wykonywanej w terapii raka prostaty. Dzięki temu pacjent zachowuje trzymanie moczu (lub wraca ono szybciej) oraz ma większe szanse na zachowanie potencji.

  Operacje raka prostaty z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci

  W Szpitalu Mazovia przy użyciu robota da Vinci wykonywane są zabiegi onkologiczne, a zwłaszcza operacje raka prostaty. Podstawową metodą leczenia tej choroby w przeważającej większości przypadków jest radykalna prostatektomia, polegająca na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi wraz z pęcherzykami nasiennymi i fragmentem nasieniowodów, a także zespoleniu cewki z szyją pęcherza moczowego. W uzasadnionych klinicznie przypadkach, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, w odpowiednim zakresie wycięciu podlegają również węzły chłonne (limfadenektomia).

  Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci:

  • dochodzi do mniejszego naruszenia tkanek i struktur sąsiadujących podczas zabiegu,
  • możliwe jest precyzyjne i szczelne zespolenie cewki z szyją pęcherza,
  • usunięcie cewnika następuje zazwyczaj w 3-4 dobie po operacji,
  • czas unieruchomienia po operacji i rehabilitacji jest krótszy,
  • u pacjenta występuje zachowanie (lub szybszy powrót) trzymania moczu,
  • istnieje większa możliwość zachowania wzwodu.

  Wszystkich pacjentów zainteresowanych mało inwazyjnymi operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci zapraszamy do kontaktu.

  Operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci

  We wrześniu 2019 r. w Szpitalu Mazovia przeprowadzono pierwszą operację ginekologiczną z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Została ona wykonana przez dr. Macieja Olszewskiego, specjalistę ginekologii onkologicznej, certyfikowanego operatora systemu da Vinci.

  Zastosowanie robota niesie ze sobą liczne korzyści dla pacjentek. Podobnie jak w przypadku operacji urologicznych, niższa jest traumatyzacja tkanek, występuje o wiele mniejsze krwawienie okołozabiegowe, procedury przebiegają m.in. bez uszkodzenia połączeń nerwowych odpowiedzialnych za trzymanie moczu. Dzięki precyzji ruchów oraz możliwości dotarcia do trudno dostępnych obszarów jamy brzusznej i miednicy mniejszej, pozwala to na skuteczne leczenie nawet skomplikowanych przypadków.

  Do zabiegów ginekologicznych wykonywanych z użyciem robota da Vinci zalicza się:

  • radykalne operacje wycięcia macicy z przydatkami (histerektomia) oraz limfadenektomią miedniczną i okołoaortalną,
  • usuwanie ognisk endometriozy,
  • sakrokolpopeksja, czyli leczenie wypadania sklepienia pochwy u kobiet po histerektomii lub po okresie menopauzy.

  FAQ

  • Czy operacje z wykorzystaniem robota da Vinci są bezpieczne?
   Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci to jedne z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych procedur chirurgii małoinwazyjnej. W porównaniu z tradycyjnymi zabiegami, wymagają wykonania mniejszych nacięć przez powłoki skórne, niższe jest krwawienie okołooperacyjne i dolegliwości bólowe. Dla pacjenta oznacza to szybszą rekonwalescencję i powrót do pełni sprawności.
  • Jakie operacje z użyciem robota da Vinci wykonuje się w Szpitalu Mazovia?
   W naszym Szpitalu specjalizujemy się w mało inwazyjnej chirurgii urologicznej oraz ginekologicznej, a najczęściej wykonywane zabiegi to prostatektomia radykalna u mężczyzn i histerektomia radykalna u kobiet. Uwaga! Kwalifikacji do zabiegu z wykorzystaniem robota da Vinci zawsze dokonuje lekarz.
  • Jak długa jest rekonwalescencja po operacji?
   To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, zależna m.in. od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia oraz predyspozycji organizmu. Na pewno jednak rekonwalescencja po operacji z użyciem robota da Vinci jest krótsza niż po tradycyjnym zabiegu – liczy się ją w dniach, a nie w tygodniach.
  • Kto wykonuje operacje z użyciem robota da Vinci?
   Wszystkie operacje przy pomocy robota da Vinci wykonują nasi specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej, posiadający jednocześnie certyfikat operatora systemu. Oznacza to, że zostali w tym zakresie dokładnie przeszkoleni i posiadają wszystkie wymagane kwalifikacje.

  Robot chirurgiczny da Vinci jest uniwersalną platformą operacyjną wykorzystywaną
  w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach urologicznych, ginekologicznych oraz kardiologicznych. W Centrum Chirurgii Robotycznej Mazovia przy użyciu robota
  da Vinci wykonywane są zabiegi w zabiegach onkologicznych, a zwłaszcza w operacjach raka stercza. Podstawową metodą leczenia tej choroby w przeważającej większości przypadków jest radykalna prostatektomia, polegająca na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi wraz z pęcherzykami nasiennymi
  i fragmentem nasieniowodów i zespoleniu cewki z szyją pęcherza moczowego.
  W uzasadnionych klinicznie przypadkach w zależności od stopnia zaawansowania choroby w odpowiednim zakresie wycięciu podlegają również węzły chłonne (limfadenektomia).

  Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci możliwe jest:

  • mniejsze naruszenie tkanek i struktur sąsiadujących podczas zabiegu,
  • precyzyjne, szczelne zespolenie cewki z szyją pęcherza,
  • szybsze usunięcie cewnika (zazwyczaj 3-4 doba po operacji),
  • krótszy czas unieruchomienia po operacji i rehabilitacji,
  • zachowanie/szybszy powrót trzymania moczu, większa możliwość zachowania wzwodu.

  Skontaktuj się z nami

  Masz pytania dotyczące naszej działalności? Chcesz umówić się na wizytę?
  Zadzwoń lub napisz.

  22 403 52 10 22 120 20 60 22 120 20 61 info@szpitalmazovia.pl
  Szpital Mazovia

  NFZ: 22 403 52 10

  Usługi prywatne: 22 120 20 60

  Operacje da Vinci: 22 120 20 61

  czynne w godzinach 8:00 - 20:00

  fax: 22 403 52 15

  NZOZ Szpital Mazovia
  Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U15
  02-797 Warszawa

  © Copyright 2022 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
  Fundusze Europejskie
  Masz pytanie?
  Napisz do nas
  close
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

   1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
   2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
   3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
   4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
   5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
   6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
   7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
   8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
   *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!