Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Robot chirurgiczny da Vinci – milowy krok w chirurgii małoinwazyjnej

Zadaj Pytanie

  Nowy wymiar chirurgii znikomo inwazyjnej

  Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

   

  Cennik

  Robot da Vinci to nowoczesny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych z takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna itp. Sprzętem tym dysponujemy w naszym Szpitalu Mazovia. Jest on stosowany m.in. w leczeniu raka prostaty oraz innych schorzeń z zakresu urologii, a także chorób ginekologicznych.

  Wieloletnie doświadczenie Szpitala Mazovia w leczeniu raka prostaty, poparte wykonaniem ponad trzystu prostatektomii radykalnych otwartych i prawie czterystu prostatektomii laparoskopowych, upoważniło nas do kolejnego kroku w kierunku światowych standardów w leczeniu tej choroby. Od 2017 r. w Szpitalu Mazovia wykonujemy operacje z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci. Dzięki temu, dorównujemy standardom najbardziej prestiżowym klinikom amerykańskim – w USA blisko 90% zabiegów wykonywanych jest ze wspomaganiem robotycznym.

  Robot medyczny da Vinci – co to jest?

  Robot chirurgiczny da Vinci amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, został wprowadzony do użytku klinicznego w 1999 r.

  Zasadnicze elementy robota to konsola i część robocza. Część robocza, umieszczona na platformie, może być przemieszczana stosownie do potrzeb lekarza. Ma ona bezpośredni kontakt z polem zabiegowym. Składa się z czterech przegubowych, sterowalnych ramion wprowadzonych poprzez porty laparoskopowe do ciała: trzech z narzędziami z końcówkami wykonującymi manipulacje w technologii EndoWrist, zaś czwarte to kamera endoskopowa.

  EndoWrist to rozwiązanie konstrukcyjne naśladujące nadgarstek, pozwalające na wykonywanie ruchów z nieograniczoną swobodą i dotarcie do trudno dostępnych miejsc w czasie zabiegu, co daje możliwość precyzyjnego preparowania (w szczególnie mięśni, naczyń i nerwów) w kluczowych momentach dla wyniku zabiegu.

  Stojąca oddzielnie konsola, połączona kablami z częścią roboczą, jest właściwym miejscem pracy chirurga wykonującego zabieg operacyjny. Jest wyposażona w:

  • układ optyczny pozwalający na oglądanie przez okulary trójwymiarowego obrazu z kamery endoskopowej w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu,
  • manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta,
  • pedały i przyciski do uruchomiania ssania czy koagulacji.

  Robot medyczny sam z siebie nie wykonuje żadnych ruchów czy działań – jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę. Dla zapewnienia najwyższej jakości zespół biorący udział w operacji jest stały. W jego skład wchodzą najbardziej doświadczeni lekarze i pielęgniarki.

  Zespół operacyjny

  W Szpitalu Mazovia operuje czterech certyfikowanych operatorów:

  • Prof. Tomasz Szopiński
  • Dr n.med. Michał Małek
  • Dr Jan Powroźnik
  • oraz Dr Tomasz Kupski

  Zalety wykonywania operacji robotem da Vinci

  Operacje laparoskopowe wykonywane robotem da Vinci:

  • dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach,
  • pozwalają na wysoką precyzję preparowania,
  • eliminują ewentualne drżenie rąk lekarza,
  • umożliwiają wysoką precyzję hemostazy i zespoleń,
  • zmniejszają urazy okołooperacyjne,
  • ograniczają możliwość powikłań pooperacyjnych,
  • pozwalają na szybką rekonwalescencję.

  Podczas operacji przy użyciu robota da Vinci konieczne jest wykonanie nacięć o rozmiarach 1-2 cm, podczas gdy tradycyjna operacja wymusza wykonanie nacięć sięgających nawet 30 cm. Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci to minimalna utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji, mniejsze dolegliwości bólowe oraz kilka-kilkanaście dni rekonwalescencji (około 6 tygodni po tradycyjnej operacji).

  Szczególna przydatność robota chirurgicznego da Vinci potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej, wykonywanej w terapii raka prostaty. Dzięki temu pacjent zachowuje trzymanie moczu (lub wraca ono szybciej) oraz ma większe szanse na zachowanie potencji.

  Operacje raka prostaty z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci

  W Szpitalu Mazovia przy użyciu robota da Vinci wykonywane są zabiegi onkologiczne, a zwłaszcza operacje raka prostaty. Podstawową metodą leczenia tej choroby w przeważającej większości przypadków jest radykalna prostatektomia, polegająca na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi wraz z pęcherzykami nasiennymi i fragmentem nasieniowodów, a także zespoleniu cewki z szyją pęcherza moczowego. W uzasadnionych klinicznie przypadkach, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, w odpowiednim zakresie wycięciu podlegają również węzły chłonne (limfadenektomia).

  Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci:

  • dochodzi do mniejszego naruszenia tkanek i struktur sąsiadujących podczas zabiegu,
  • możliwe jest precyzyjne i szczelne zespolenie cewki z szyją pęcherza,
  • usunięcie cewnika następuje zazwyczaj w 3-4 dobie po operacji,
  • czas unieruchomienia po operacji i rehabilitacji jest krótszy,
  • u pacjenta występuje zachowanie (lub szybszy powrót) trzymania moczu,
  • istnieje większa możliwość zachowania wzwodu.

  Wszystkich pacjentów zainteresowanych mało inwazyjnymi operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci zapraszamy do kontaktu.

  FAQ

  • Czy operacje z wykorzystaniem robota da Vinci są bezpieczne?
   Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci to jedne z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych procedur chirurgii małoinwazyjnej. W porównaniu z tradycyjnymi zabiegami, wymagają wykonania mniejszych nacięć przez powłoki skórne, niższe jest krwawienie okołooperacyjne i dolegliwości bólowe. Dla pacjenta oznacza to szybszą rekonwalescencję i powrót do pełni sprawności.
  • Jakie operacje z użyciem robota da Vinci wykonuje się w Szpitalu Mazovia?
   W naszym Szpitalu specjalizujemy się w mało inwazyjnej chirurgii urologicznej oraz ginekologicznej, a najczęściej wykonywane zabiegi to prostatektomia radykalna u mężczyzn i histerektomia radykalna u kobiet. Uwaga! Kwalifikacji do zabiegu z wykorzystaniem robota da Vinci zawsze dokonuje lekarz.
  • Jak długa jest rekonwalescencja po operacji?
   To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, zależna m.in. od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia oraz predyspozycji organizmu. Na pewno jednak rekonwalescencja po operacji z użyciem robota da Vinci jest krótsza niż po tradycyjnym zabiegu – liczy się ją w dniach, a nie w tygodniach.
  • Kto wykonuje operacje z użyciem robota da Vinci?
   Wszystkie operacje przy pomocy robota da Vinci wykonują nasi specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej, posiadający jednocześnie certyfikat operatora systemu. Oznacza to, że zostali w tym zakresie dokładnie przeszkoleni i posiadają wszystkie wymagane kwalifikacje.

  Robot chirurgiczny da Vinci jest uniwersalną platformą operacyjną wykorzystywaną
  w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach urologicznych, ginekologicznych oraz kardiologicznych. W Centrum Chirurgii Robotycznej Mazovia przy użyciu robota
  da Vinci wykonywane są zabiegi w zabiegach onkologicznych, a zwłaszcza w operacjach raka stercza. Podstawową metodą leczenia tej choroby w przeważającej większości przypadków jest radykalna prostatektomia, polegająca na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi wraz z pęcherzykami nasiennymi
  i fragmentem nasieniowodów i zespoleniu cewki z szyją pęcherza moczowego.
  W uzasadnionych klinicznie przypadkach w zależności od stopnia zaawansowania choroby w odpowiednim zakresie wycięciu podlegają również węzły chłonne (limfadenektomia).

  Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci możliwe jest:

  • mniejsze naruszenie tkanek i struktur sąsiadujących podczas zabiegu,
  • precyzyjne, szczelne zespolenie cewki z szyją pęcherza,
  • szybsze usunięcie cewnika (zazwyczaj 3-4 doba po operacji),
  • krótszy czas unieruchomienia po operacji i rehabilitacji,
  • zachowanie/szybszy powrót trzymania moczu, większa możliwość zachowania wzwodu.

  Skontaktuj się z nami

  Masz pytania dotyczące naszej działalności? Chcesz umówić się na wizytę?
  Zadzwoń lub napisz.

  22 403 52 10 22 120 20 60 22 120 20 61 info@szpitalmazovia.pl
  © Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
  Fundusze Europejskie
  Masz pytanie?
  Napisz do nas
  close
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

   1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
   2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
   3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
   4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
   5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
   6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
   7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
   8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
   *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!