Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.
Zabiegi z użyciem robota da Vinci nie są refundowane przez NFZ.
Robot da Vinci to nowoczesny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych z takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna itp. Sprzętem tym dysponujemy w naszym Szpitalu Mazovia. Jest on stosowany m.in. w leczeniu raka prostaty oraz innych schorzeń z zakresu urologii, a także chorób ginekologicznych.
Wieloletnie doświadczenie Szpitala Mazovia w leczeniu raka prostaty, poparte wykonaniem ponad trzystu prostatektomii radykalnych otwartych i prawie czterystu prostatektomii laparoskopowych, upoważniło nas do kolejnego kroku w kierunku światowych standardów w leczeniu tej choroby. Od 2017 r. w Szpitalu Mazovia wykonujemy operacje z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci. Dzięki temu, dorównujemy standardom najbardziej prestiżowym klinikom amerykańskim – w USA blisko 90% zabiegów wykonywanych jest ze wspomaganiem robotycznym.
Robot chirurgiczny da Vinci amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, został wprowadzony do użytku klinicznego w 1999 r.
Zasadnicze elementy robota to konsola i część robocza. Część robocza, umieszczona na platformie, może być przemieszczana stosownie do potrzeb lekarza. Ma ona bezpośredni kontakt z polem zabiegowym. Składa się z czterech przegubowych, sterowalnych ramion wprowadzonych poprzez porty laparoskopowe do ciała: trzech z narzędziami z końcówkami wykonującymi manipulacje w technologii EndoWrist, zaś czwarte to kamera endoskopowa.
EndoWrist to rozwiązanie konstrukcyjne naśladujące nadgarstek, pozwalające na wykonywanie ruchów z nieograniczoną swobodą i dotarcie do trudno dostępnych miejsc w czasie zabiegu, co daje możliwość precyzyjnego preparowania (w szczególnie mięśni, naczyń i nerwów) w kluczowych momentach dla wyniku zabiegu.
Stojąca oddzielnie konsola, połączona kablami z częścią roboczą, jest właściwym miejscem pracy chirurga wykonującego zabieg operacyjny. Jest wyposażona w:
Robot medyczny sam z siebie nie wykonuje żadnych ruchów czy działań – jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę. Dla zapewnienia najwyższej jakości zespół biorący udział w operacji jest stały. W jego skład wchodzą najbardziej doświadczeni lekarze i pielęgniarki.
Zalety wykonywania operacji robotem da Vinci
Operacje laparoskopowe wykonywane robotem da Vinci:
Podczas operacji przy użyciu robota da Vinci konieczne jest wykonanie nacięć o rozmiarach 1-2 cm, podczas gdy tradycyjna operacja wymusza wykonanie nacięć sięgających nawet 30 cm. Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci to minimalna utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji, mniejsze dolegliwości bólowe oraz kilka-kilkanaście dni rekonwalescencji (około 6 tygodni po tradycyjnej operacji).
Szczególna przydatność robota chirurgicznego da Vinci potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej, wykonywanej w terapii raka prostaty. Dzięki temu pacjent zachowuje trzymanie moczu (lub wraca ono szybciej) oraz ma większe szanse na zachowanie potencji.
Operacje raka prostaty z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci
W Szpitalu Mazovia przy użyciu robota da Vinci wykonywane są zabiegi onkologiczne, a zwłaszcza operacje raka prostaty. Podstawową metodą leczenia tej choroby w przeważającej większości przypadków jest radykalna prostatektomia, polegająca na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi wraz z pęcherzykami nasiennymi i fragmentem nasieniowodów, a także zespoleniu cewki z szyją pęcherza moczowego. W uzasadnionych klinicznie przypadkach, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, w odpowiednim zakresie wycięciu podlegają również węzły chłonne (limfadenektomia).
Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci:
Wszystkich pacjentów zainteresowanych mało inwazyjnymi operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci zapraszamy do kontaktu.
Operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci
We wrześniu 2019 r. w Szpitalu Mazovia przeprowadzono pierwszą operację ginekologiczną z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Została ona wykonana przez dr. Macieja Olszewskiego, specjalistę ginekologii onkologicznej, certyfikowanego operatora systemu da Vinci.
Zastosowanie robota niesie ze sobą liczne korzyści dla pacjentek. Podobnie jak w przypadku operacji urologicznych, niższa jest traumatyzacja tkanek, występuje o wiele mniejsze krwawienie okołozabiegowe, procedury przebiegają m.in. bez uszkodzenia połączeń nerwowych odpowiedzialnych za trzymanie moczu. Dzięki precyzji ruchów oraz możliwości dotarcia do trudno dostępnych obszarów jamy brzusznej i miednicy mniejszej, pozwala to na skuteczne leczenie nawet skomplikowanych przypadków.
Do zabiegów ginekologicznych wykonywanych z użyciem robota da Vinci zalicza się:
Robot chirurgiczny da Vinci jest uniwersalną platformą operacyjną wykorzystywaną
w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach urologicznych, ginekologicznych oraz kardiologicznych. W Centrum Chirurgii Robotycznej Mazovia przy użyciu robota
da Vinci wykonywane są zabiegi w zabiegach onkologicznych, a zwłaszcza w operacjach raka stercza. Podstawową metodą leczenia tej choroby w przeważającej większości przypadków jest radykalna prostatektomia, polegająca na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi wraz z pęcherzykami nasiennymi
i fragmentem nasieniowodów i zespoleniu cewki z szyją pęcherza moczowego.
W uzasadnionych klinicznie przypadkach w zależności od stopnia zaawansowania choroby w odpowiednim zakresie wycięciu podlegają również węzły chłonne (limfadenektomia).
Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci możliwe jest:
Masz pytania dotyczące naszej działalności? Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń lub napisz.
NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60
Operacje da Vinci: 22 120 20 61
czynne w godzinach 8:00 - 20:00
fax: 22 403 52 15
e-mail: info@szpitalmazovia.pl
NZOZ Szpital Mazovia
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U15
02-797 Warszawa