Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Kamica moczowodowa

 

 

Kamica moczowodowa jest wynikiem przemieszczenia się kamienia z nerki.

Powoduje on nagłe zablokowanie odpływu moczu z nerki i zastój powyżej złogu, co objawia się napadowym bólem nazywanym kolką nerkową.

 


Objawy

Silne bóle zlokalizowane w okolicy lędźwiowej, promieniujące do pachwiny, podbrzusza, narządów płciowych. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty, często gorączka lub stany podgorączkowe, dreszcze oraz parcie na mocz.

Diagnostyka

Badania obrazowe, na podstawie których rozpoznaje się kamicę moczowodową, to USG, RTG przeglądowe jamy brzusznej, tomografia komputerowa oraz urografia.

Leczenie

W leczeniu kamicy moczowodowej stosuje się minimalnie inwazyjne leczenie endoskopowe;

Ureterorenoskopia (URSL, RIRS) jest zabiegiem usuwania lub rozbijania kamieni moczowych za pomocą sztywnego, półsztywnego lub giętkiego endoskopu (ureterorenoskopu), wprowadzanego przez cewkę moczową i pęcherz do moczowodu.

Poprzez kanał roboczy tego instrumentu można wprowadzać sprzęt do usuwania kamieni (kleszczyki, koszyczki) lub do ich rozbijania (laser holmowy).Możliwość aplikacji wysokiej energii cienkimi sondami pozwoliła na miniaturyzację endoskopów, których średnica (2 – 3 mm) zapewnia łatwe i mało inwazyjne wprowadzanie instrumentów do moczowodu.

Litotrypsja laserowa, w której stosuje się elastyczne światłowody, umożliwia stosowanie giętkich, sterowalnych ureterorenoskopów, dzięki którym można penetrować układ kielichowo-miedniczkowy nerki i kruszyć w nim kamienie. Po zabiegu URS na ogół postawia się w moczowodzie cewnik JJ, w celu zapewnienia dobrego odpływu moczu. Wskazaniem do ureterorenoskopii jest przede wszystkim kamica moczowodowa, szczególnie dolnego odcinka, gdzie wyniki są lepsze niż po ESWL.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!