Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Kamica nerkowa leczenie


Kamica nerkowa
(nephrolithiasis) przebiega na ogół bezobjawowo lub ze skąpymi i niecharakterystycznymi objawami. Nawet kamienie wypełniające cały układ kielichowo-miedniczkowy (kamica odlewowa), wokół których jest swobodny przepływ moczu, mogą nie dawać objawów. Obecność złogu w kielichu powoduje występowanie tępych pobolewań w okolicy lędźwiowej, spowodowanych stanem zapalnym, niedokrwieniem miąższu nerki i napięciem jej torebki włóknistej.

W chwili wystąpienia utrudnienia w odpływie moczu z kielicha lub miedniczki, pojawiają się dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Sporadycznie, po większym wysiłku fizycznym, może wystąpić krwiste zabarwienie moczu. W badaniu ogólnym moczu stwierdza się krwinkomocz (objaw ten występuje u 85% chorych).


Diagnostyka

Większośc kamieni nerkowych stwierdzana jest przypadkowo, podczas badania USG jamy brzusznej. W celu precyzyjnego ustalenia położenia złogów w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki wykonuje  się tomografię komputerową lub urografię.

Kamica nerkowa sposób leczenia:

W zabiegowym leczeniu kamicy nerkowej stosuje się metody: ESWL – omówiona w osobnej sekcji, PCNL -przezskórne usuwanie kamieni nerkowych – układ kielichowo-miedniczkowy nerki nakłuwa się przez skórę, następnie, po rozszerzeniu kanału wkłucia, do układu wprowadza się nefroskop i pod kontrolą wzroku usuwa się kamień lub rozbija go na fragmenty możliwe do wydobycia przez instrument.

RIRS – wewnątrznerkowa endoskopia wstępująca – zabieg polegający na wprowadzeniu przez cewkę moczową i moczowód do układu kielichowo-miedniczkowego nerki giętkiego endoskopu i kruszeniu kamieni laserem holmowym. Konstrukcja endoskopu pozwala na dotarcie do każdego praktycznie miejsca w nerce i usunięciu z niego kamienia. Obecnie ta metoda jest najczęściej leczeniem z wyboru w kamicy nerkowej ze względu na bardzo wysoką skuteczność i minimalną inwazyjność zabiegu.

Kamica nerkowa – objawy

Kamica nerkowa ma zazwyczaj nagły początek objawiający się silnym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym do pachwin i narządów płciowych przez wielu uznawany za najgorszy ból w życiu – porównywalny do bólu porodowego. Kamica nerkowa jest spowodowana utrudnieniem odpływu moczu z nerki.

Utrudnienie odpływu moczu z nerki mogą powodować:

W gorszych przypadkach podczas kamicy nerkowej pojawia się krwiomocz, zatrzymanie moczu czy utrata przytomności. Oprócz tego kamienie nerkowe podczas przemieszczania się uszkadzają błony śluzowe układu moczowego. To otwarta droga do infekcji. Kamica nerkowa to stan chorobowy, którego w żadnym wypadku nie wolno zlekceważyć, lecz należy pilnie udać się do lekarza.

Kamica nerkowa leczenie – rozpuszczanie kamieni

W leczeniu objawowym kamicy nerkowej stosuje się głównie leki rozkurczające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomagają one znieść najbardziej dokuczliwe objawy choroby. W cięższych przypadkach stosuje się silniejsze leki, podawane dożylnie lub domięśniowo. Na szczęście kamicę można też leczyć naturalnymi sposobami.

Kamienie nerkowe – jak leczyć?

Metody ESWL, PCNL, URSL i RIRS należą do tych zabiegowych, które stosuje się, gdy objawowe leczenie nie wystarcza i są duże kamienie nerkowe. Jak leczyć je inaczej? Dopóki nie są wielkie (5-7 mm) można spróbować wydalić lub rozpuszczać kamienie.

Kamica nerek leczenie – kamica nerkowa jak leczyć?

Jak to robić?

Nawet po uporaniu się z małymi kamieniami lub piaskiem, warto przyjąć na stałe nawyk picia wody i moczopędnych naparów ziołowych. Przy kamicy nie zaleca się za to picia piwa oraz wszelkich napojów gazowanych.

 

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!