Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Aktualności

Maj to miesiąc świadomości raka pęcherza moczowego – podstępnego nowotworu, diagnozowanego głównie u mężczyzn powyżej 70. roku życia. Przy tej okazji zachęcamy, by zwracać uwagę na niepokojące objawy, takie jak krwiomocz, częstomocz nocny lub dzienny oraz szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu. Mogą one sugerować rozwój nowotworu.

Rak pęcherza moczowego występuje u mężczyzn niemal czterokrotnie częściej niż u kobiet – w 2017 r. w Polsce zdiagnozowano prawie 5,5 tys. zachorowań u mężczyzn i 1,8 tys. u kobiet. Najwięcej przypadków choroby notuje się u osób powyżej 70. roku życia.

Wiek jest jednak tylko jednym z czynników ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego. Wpływ na pojawienie się choroby mogą mieć również zaburzenia genetyczne, narażenie na ekspozycję na szkodliwe związki chemiczne (głównie u osób pracujących w przemyśle), palenie papierosów oraz przewlekłe, nieleczone infekcje i stany zapalne pęcherza.

Rak pęcherza moczowego – na co zwrócić uwagę?

Objawy raka pęcherza moczowego, zwłaszcza w pierwszych stadiach rozwoju choroby, nie są charakterystyczne i mogą być mylone np. z infekcjami dróg moczowych. Zalicza się do nich:

W późniejszych stadiach choroby pojawić się może zatrzymanie moczu, ból i obrzęk miednicy, pachwin i kończyn dolnych, a także bóle kostne (mogą świadczyć o przerzutach do kości).

Rak pęcherza moczowego – diagnostyka i leczenie

W przypadku pojawienia się któregoś z powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do urologa. Lekarz zleci podstawowe badania moczu i krwi. Zastosowanie w profilaktyce i diagnostyce raka pęcherza moczowego znajdują również cytologia osadu moczu, cystoskopia (badanie endoskopowe przez cewkę moczową polegające na wziernikowaniu pęcherza moczowego), USG dróg moczowych, a także tomografia komputerowa.

W leczeniu raka pęcherza moczowego wykorzystuje się dwie główne metody chirurgiczne. Pierwsza to przezcewkowa resekcja guza (TURT), druga – cystektomia, czyli usunięcie pęcherza moczowego. Wybór metody zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i rokowań. W razie potrzeby u pacjentów stosuje się również immunoterapię, radioterapię i chemioterapię.

W naszym Szpitalu Mazovia zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów urologii, dostęp do wszelkich niezbędnych badań profilaktycznych i diagnostycznych w kierunku raka pęcherza moczowego, a także specjalizujemy się w chirurgicznym leczeniu nowotworu. Zachęcamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!