Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rak stercza

Rak stercza – zwany również rakiem prostaty lub rakiem gruczołu krokowego – jest drugim pod względem zapadalności oraz umieralności nowotworem złośliwym u mężczyzn. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat liczba chorych podwoiła się – na szczęście znane są coraz skuteczniejsze metody leczenia raka stercza, włącznie z małoinwazyjnymi zabiegami chirurgii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci.

Rak stercza rozwija się w gruczole krokowym – zlokalizowanym w miednicy gruczole, odpowiedzialnym za produkcję płynu będącego nośnikiem męskiego nasienia. Łagodny przerost stercza jest spotykany u wielu mężczyzn po 50. roku życia, a związany jest m.in. z procesami starzenia oraz zmianami hormonalnymi. U niektórych panów przerost stercza ma jednak charakter nowotworowy – mają na to wpływ m.in. czynniki genetyczne oraz obciążenie rodzinne.

Rak stercza – objawy

Rak stercza przez długi czas może przebiegać bezobjawowo albo dawać niewielkie objawy, przypominające dolegliwości związane z łagodnym przerostem stercza. Zalicza się do nich:

 • zwiększona potrzeba oddawania moczu,
 • nykturia, czyli konieczność oddawania moczu w nocy,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • parcia naglące,
 • obecność krwi w moczu.

Wraz z powiększaniem się guza może dochodzić do zastoju moczu w pęcherzu, a nawet niewydolności nerek. W zaawansowanych stadiach choroby pacjenci mogą skarżyć się na bóle w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa czy utratę masy ciała.

Rak stercza – diagnostyka

Podstawą diagnostyki, a zarazem profilaktyki raka stercza jest wykonywane przez urologa proste badanie per rectum (przez odbyt). Pozwala ono stwierdzić ewentualne powiększenie stercza i skierować pacjenta na bardziej szczegółowe badania. Obejmują one m.in. ocenę stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA), ultrasonografię przezodbytniczą TRUS oraz biopsję przezodbytniczą pod kontrolą USG. Pobrany wycinek zmiany poddaje się później analizie histopatologicznej.

Rak stercza – leczenie

U wielu pacjentów pierwszym wyborem w leczeniu raka stercza jest prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie stercza wraz z pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi. Jeszcze niedawno operację wykonywano techniką klasyczną, czyli wymagającą dokonania u pacjenta obszernych nacięć powłok brzusznych. Obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu za pomocą robota chirurgicznego da Vinci. U pacjenta wykonuje się wówczas niewielkie nacięcia skóry, mniejsze jest krwawienie okołozabiegowe i dolegliwości bólowe po operacji, rekonwalescencja trwa krócej, większa jest także szansa na zachowanie funkcji seksualnych. Więcej o zaletach płynących z zastosowania robota da Vinci przeczytać można tutaj -> https://szpitalmazovia.pl/robot-chirurgiczny-da-vinci-milowy-krok-w-chirurgii-maloinwazyjnej/.
W uzasadnionych przypadkach po operacji dodatkowo przeprowadza się radioterapię lub terapię hormonalną.

Pacjentów zainteresowanych małoinwazyjną operacją raka stercza lub mających pytania odnośnie zabiegu, zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/. Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji!

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!