Operacje NSS guzów nerki z zastosowaniem noża plazmowego

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce co roku notuje się około 5 tys. nowych przypadków raka nerki. U osób dorosłych najczęściej diagnozowany jest rak nerkowokomórkowy (RCC), stanowiący około 90% nowotworów złośliwych nerki. Przez długie lata standardem leczenia raka nerki była radykalna nefrektomia, obecnie jednak coraz częściej wykonywane są operacje nerkooszczędzające (NSS – nephron-sparing surgery), polegające na wyłuszczeniu guza lub nefrektomii częściowej. W Szpitalu Mazovia – jako jedyni w Polsce – zabiegi tego typu wykonujemy z użyciem ultranowoczesnego noża plazmowego J-Plazma.
Według statystyk, rak nerki jest trzecim pod względem występowania nowotworem złośliwym układu moczowego – po raku prostaty i raku pęcherza moczowego. Przyczyn rozwoju choroby jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić. Przypuszcza się, że występowanie raka nerki związane jest predyspozycjami genetycznymi i rodzinnymi, wśród czynników ryzyka znajduje się też m.in. torbielowatość nerek, niewydolność nerek wymagająca dializowania, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość.
Wśród objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza są m.in. występujący krwiomocz bez towarzyszącego bólu, wyczuwalne przez powłoki brzuszne zgrubienie, dolegliwości bólowe podbrzusza lub okolicy lędźwiowej oraz ogólne złe samopoczucie.

NSS – nerkooszczędzające operacje guzów nerki

Najczęściej operacje tego typu wykonuje się metodą laparoskopową, czyli przez niewielkie nacięcia powłok skórnych, przez które do wnętrza organizmu wprowadza się narzędzia chirurgiczne umożliwiające usunięcie guza. Po wycięciu zmiana jest przekazywana do badania histopatologicznego, które umożliwia m.in. ocenę stopnia złośliwości.
Operacje NSS wykonywane metodą laparoskopową są o wiele mniej inwazyjne dla pacjenta oraz nie wymagają bardzo długiej rekonwalescencji.

Nóż plazmowy J-Plazma – innowacja w operacjach nowotworów nerki

Na początku lutego br. w naszym Szpitalu Mazovia – jako pierwsi i jedyni w Polsce – przeprowadziliśmy operację NSS guza nerki przy użyciu ultranowoczesnego noża plazmowego J-Plazma. Jest to urządzenie, które emituje strumień plazmy, czyli zjonizowanej materii nieco podobnej do gazu, ale posiadającej zdolność przewodzenia prądu. Strumień plazmy pozwala na wyjątkowo precyzyjne cięcie tkanek, nie naruszając jednak ich struktury, tak jak robią to ostrza w tradycyjnych narzędziach chirurgicznych.
Nóż plazmowy umożliwia usuwanie zmian nowotworowych z o wiele większą precyzją niż skalpel, jednocześnie natychmiast zasklepiając okoliczne naczynia krwionośne, co znacznie minimalizuje krwawienie okołozabiegowe. Co ważne, oddziaływanie termiczne strumienia plazmy na okoliczne tkanki jest minimalne, po jego użyciu nie występują obrzęki, a rekonwalescencja po operacji jest dużo krótsza.
Pacjentów chorujących na nowotwór nerki zachęcamy do kontaktu ze Szpitalem Mazovia. Nasi specjaliści przeprowadzą kompleksową diagnostykę i wprowadzą dopasowane do potrzeb metody leczenia.