Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Profilaktyka raka prostaty prostsza niż myślisz!

Listopad jest miesiącem, w którym pod hasłem „Movember” szczególną uwagę przykłada się do typowo męskich nowotworów, w tym raka prostaty. Niestety, statystyki nie pozostawiają złudzeń – jest to choroba obarczona dość wysokim ryzykiem śmiertelności, podczas gdy profilaktyka i diagnostyka wcale nie są trudne…

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn. W 2010 r. był przyczyną 7% zgonów nowotworowych. Obecnie co roku w naszym kraju diagnozuje się około 9,3 tys. nowych przypadków raka prostaty, a około 4 tys. pacjentów umiera z jego powodu.

Rak prostaty bardzo rzadko występuje u panów poniżej 50. roku życia. Ponad połowa zachorowań diagnozowana jest u mężczyzn po 70. roku życia, a wiek jest bez wątpienia jednym z głównych czynników ryzyka. Oprócz tego, około 9% przypadków raka ma podłoże dziedziczne, a wśród innych czynników ryzyka znajduje się m.in. otyłość, nieprawidłowa dieta (bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego), niedobór aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Nietrudno więc zgadnąć, że ważnym elementem profilaktyki raka prostaty jest ogólnie rozumiany zdrowy tryb życia – dieta bogata w tłuszcze roślinne, systematyczny ruch czy unikanie używek.

Badania profilaktyczne – obowiązkowe!

Rak prostaty jest o tyle podstępny, że przez długi czas może nie dawać żadnych szczególnych objawów, a dodatkowo – w odróżnieniu np. od raka piersi u kobiet czy raka jądra – nie da się go samodzielnie wybadać. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne – każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien się raz w roku udać do urologa w celu przeprowadzenia prostego badania per rectum, czyli przez odbyt. Jeśli lekarz wyczuje niepokojące powiększenie gruczołu, będzie mógł zlecić np. USG prostaty.

Jeśli prostata jest powiększona lub w najbliższej rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka prostaty, po 40. roku życia (po 50. roku życia u pozostałych mężczyzn) warto regularnie wykonywać badania krwi na oznaczenie poziomu markera PSA. Jest to antygen swoisty dla prostaty – u zdrowych mężczyzn w krwi jest go niewiele, natomiast rozwijający się nowotwór sprawia, że PSA jest uwalnianie do krwi w większych ilościach. Z tego względu PSA uznaje się za marker nowotworowy, choć nie przesądza on o chorobie – u sporej grupy panów jego podwyższone stężenie może mieć inne przyczyny.

Profilaktyka oraz wczesna diagnostyka raka prostaty mają olbrzymie znaczenie – im choroba jest szybciej wykryta, tym większa szansa na skuteczne i mniej inwazyjne leczenie. Jeśli nowotwór ograniczony jest jedynie do gruczołu (tzn. nie ma przerzutów), u pacjenta wykonać można m.in. prostatektomię radykalną, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego. Jeszcze niedawno operację przeprowadzano tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, ale coraz częściej wykonywane są nowoczesne zabiegi robotyczne z użyciem robota da Vinci. Są one mniej inwazyjne dla pacjenta, związane z niższym ryzykiem powikłań, a także dają większą szansę na zachowanie funkcji seksualnych.

W operacjach raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci specjalizujemy się w naszym Szpitalu Mazovia. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!