Przezcewkowa enukleacja laserowa – współczesny złoty standard w zabiegowym leczeniu łagodnego rozrostu prostaty – światłowodowy laser tulowy Soltive Thulium Premium

Łagodny rozrost prostaty to często występująca dolegliwość, diagnozowana u mężczyzn już po 45. roku życia.
Od strony cewki rozwija się gruczolak uciskający cewkę moczową i utrudniający przepływ moczu. Bezsprzecznie łagodny rozrost prostaty jest chorobą przykrą i uciążliwą dla pacjenta. Potrzeba częstego oddawania moczu (również w nocy), ból w czasie mikcji, parcia naglące, trudności z powstrzymaniem oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji – objawy te są dla mężczyzn krępujące i utrudniają normalne codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków leczenie ogranicza się do farmakoterapii, jednakże nasilone długotrwałe zaburzenia oddawania moczu, zaleganie w pęcherzu po oddaniu moczu mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia pęcherza moczowego upośledzenia czynności nerek, całkowitego zatrzymanie moczu i wymagają leczenia zabiegowego – otwartej operacji wyłuszczenia gruczolaka lub zabiegów przezcewkowych. W ostatnich latach szeroko stosowaną metodą minimalnie inwazyjną, o porównywalnej doszczętności z operacją otwartą w odróżnieniu od innych zabiegów przezcewkowych, jest przezcewkowa laserowa enukleacja gruczolaka, o niskim ryzyku powikłań, zminimalizowaniu krwawienia dzięki doskonałej koagulacji, krótkim okresie hospitalizacji (1- 2 dni) i rekonwalescencji, krótkim czasie utrzymywania cewnika po zabiegu. W Europie zachodniej enukleacja laserowa wykonywana jest w ok. 90% przypadkach leczenia zabiegowego łagodnego przerostu prostaty, w Polsce dostępność jej jest ograniczona z powodów braku możliwości technicznych.

Laserowa enukleacja prostaty – na czym dokładnie polega zabieg?

Poprzez endoskop wprowadzony przez cewkę do pęcherza energią emitowaną przez laser następuje precyzyjne oddzielenie przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (gruczolaka) od prawidłowej tkanki prostaty. Wyłuszczony gruczolak jest usuwany z pęcherza przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego morcelatorem. Przy jednoczesnej koagulacji naczyń krwionośnych operator ma dobrą widoczność pola zabiegowego, a dla pacjenta cała procedura jest mniej inwazyjna i bardziej bezpieczna. Metoda ta w odróżnieniu od innych metod przezcewkowych pozwala na usunięcie gruczolaków o dużej objętości, zapewnia materiał do badania anatomopatologicznego wyłuszczonego gruczolaka.
Szpital Mazovia – jako jedyna placówka medyczna w Polsce – dysponuje najnowszym światłowodowym laserem tulowym Soltive Thulium Premium dedykowanym do tego typu zabiegów. Jest to najbardziej zaawansowane urządzenie na rynku laserów medycznych w ciągu ostatnich 20 lat. Znajduje on zastosowanie również w małoinwazyjnych zabiegach rozkruszaniu kamieni w układzie moczowym, zaś przezcewkowa enukleacja laserem tulowym jest obecnie złotym standardem w zabiegowym leczeniu łagodnego rozrostu prostaty.

Pacjentów zainteresowanych tym minimalnie inwazyjnym zabiegiem za pomocą światłowodowego lasera tulowego Soltive Thulium Premium dostępnego wyłącznie w Szpitalu Mazovia – zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/. Posiadamy najnowocześniejsze instrumentarium niezbędne do wykonywania zabiegu, także niezbędne doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu procedur (dr Humański – ponad 1000 wykonanych zabiegów!). Zapraszamy!