Odwiedź nas również na: Odwiedź nasz profil na facebooku Projekty zrealizowane z funduszy UE
Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10 Usługi prywatne: 22 120 20 60

Rak prostaty


Rak stercza jest to adenocarcinoma (typ raka) który charakteryzuje się powolnym wzrostem zwłaszcza w początkowym etapie.

Zazwyczaj umiejscawia się w tak zwanej  strefie obwodowej, a jego wzrost jest wieloogniskowy. Stopień złośliwości ocenia się na podstawie specjalnej skali Gleasona która wyskalowana jest od 6 do 10 punktów (im wyższy wynik tym rak bardziej złośliwy). Przebieg kliniczny w bardzo dużym stopniu zależy od stopnia złośliwości jak i stopnia zaawansowania raka. Typowymi miejscami tworzenia się przerzutów nowotworowych jest kręgosłup, węzły w obrębie miedniczy i narządy jak np. wątroba.


Jakie objawy mogą zaniepokoić?

Rak stercza występuje u mężczyzn zazwyczaj po 50 roku życia i jego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. W początkowym etapie nie daje żadnych niepokojących objawów. Pierwsze objawy mogą być bardzo podobne do tych powodowanych przez łagodny rozrost stercza i przejawiać się objawami ze strony dolnych dróg moczowych jak: częstomocz nocny, parcia na mocz, osłabienie strumienie moczu. W przypadku występowania choroby uogólnionej (obecność przerzutów mogą występować objawy zależne od miejsca zaatakowanego przez chorobę jak bóle kostne,

Jakie badania mogą pomóc w diagnostyce?

W chwili obecnej większość raków stercza rozpoznawanych jest z powodu wzrostu stężenia PSA (Antygen swoisty dla stercza) w surowicy krwi. Badania rutynowo zlecanego u mężczyzn po 50 roku życia w trakcie wizyty u urologa lub innego specjalisty. Innymi przesłankami do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku rak stercza może być nieprawidłowy wynik badania palcem przez odbytnicę, lub objawy ze strony dolnych dróg moczowych. W przypadku raka z przerzutami mogą występować różne objawy ze strony innych narządów. Wstępna diagnostyka jest uzupełniana badaniami obrazowymi –USG przezodbyniczym (TRUS) i badaniem NMR. Następnie chory jest kwalifikowany do biopsji stercza. Tylko na podstawie badania histopatologicznego wycinków po biopsji i stwierdzenia obecności komórek nowotworowych można podjąć leczenie raka stercza.

Sposoby leczenia.

Na podstawie wyniku biopsji i badań obrazowych dokonywana jest ocena klinicznego stopnia zaawansowania choroby. Gdy rak ograniczony jest do stercza (brak przerzutów) chory może być leczony radykalnie czyli za pomocą radioterapii lub operacyjnie. Leczenie chirurgiczne można przeprowadzić z dostępu laparoskopowego. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki czynnościowe (jakość trzymania moczu i zachowanie wzwodu) warto rozważyć wykonanie tej operacji z zastosowaniem robota Da Vinci.

Szpital Mazovia

NZOZ Szpital Mazovia
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U15
02-797 Warszawa

NFZ: 22 403 52 10

Usługi prywatne: 22 120 20 60

Operacje da Vinci: 22 120 20 61

fax: 22 403 52 15

Fundusze Europejskie
© Copyright 2018 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MediaHealth Polityka Cookies Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
*Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!