Rak prostaty objawy, diagnoza, operacja, leczenie.
Rak prostaty (rak stercza, rak gruczoły krokowego) to drugi najczęstszy pod względem zapadalności oraz umieralności nowotwór u mężczyzn. W Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zachorowań się podwoiła – dowodzi to, jak bardzo potrzebna jest wczesna diagnostyka oraz szybko wdrożone leczenie tej choroby. Specjalizujemy się w tym w naszym szpitalu Mazovia.
Rak prostaty charakteryzuje się powolnym wzrostem, zwłaszcza w początkowym etapie. Zazwyczaj umiejscawia się w tzw. strefie obwodowej, a jego wzrost jest wieloogniskowy. Stopień złośliwości ocenia się na podstawie specjalnej skali Gleasona, która wyskalowana jest od 6 do 10 punktów (im wyższy wynik tym rak bardziej złośliwy). Przebieg kliniczny w bardzo dużym stopniu zależy od stopnia złośliwości, jak i stopnia zaawansowania raka. Typowymi miejscami tworzenia się przerzutów nowotworowych jest kręgosłup, węzły w obrębie miednicy i narządy, jak np. wątroba.
Rak prostaty – objawy
Rak prostaty występuje zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia, a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. W początkowym etapie nie daje żadnych niepokojących objawów. Pierwsze objawy mogą być bardzo podobne do tych powodowanych przez łagodny rozrost stercza. Chodzi m.in. o:
W przypadku występowania choroby uogólnionej (obecność przerzutów) mogą występować objawy zależne od miejsca zaatakowanego przez chorobę, np. bóle kostne.
Rak prostaty – diagnostyka
Obecnie większość przypadków raka prostaty rozpoznawanych jest przy okazji badania stężenia PSA (antygen swoisty dla stercza) w surowicy krwi. Jest to badanie rutynowo zlecane u mężczyzn po 50. roku życia w trakcie wizyty u urologa lub innego specjalisty. Inną przesłanką do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku raka stercza może być nieprawidłowy wynik badania palcem przez odbytnicę lub objawy ze strony dolnych dróg moczowych.
Wstępna diagnostyka jest uzupełniana badaniami obrazowymi: USG przezodbyniczym (TRUS) i badaniem NMR. Następnie chory jest kwalifikowany do biopsji stercza. Tylko na podstawie badania histopatologicznego wycinków po biopsji i stwierdzenia obecności komórek nowotworowych można podjąć leczenie raka stercza.
Leczenie, operacja raka prostaty w szpitalu Mazovia
Na podstawie wyniku biopsji i badań obrazowych specjaliści z naszego szpitala Mazovia oceniają stopień kliniczny zaawansowania choroby. Gdy zmiany nowotworowe ograniczone są jedynie do prostaty (brak przerzutów), chory może być leczony radykalnie, czyli za pomocą radioterapii lub operacyjnie. Leczenie chirurgiczne można przeprowadzić z dostępu laparoskopowego. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki czynnościowe (jakość trzymania moczu i zachowanie wzwodu) warto rozważyć wykonanie tej operacji z zastosowaniem robota Da Vinci – metodą tą dysponujemy w szpitalu Mazovia.
Wszystkich panów wymagających profesjonalnej pomocy w leczeniu tej trudnej choroby, zapraszamy do szpitala Mazovia. Zapewniamy opiekę najlepszych specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w leczeniu raka prostaty. Do dyspozycji pacjentów pozostaje również nasz fachowy personel, niosący pomoc i wsparcie w tych trudnych chwilach. Zapraszamy do kontaktu -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/.
NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60
Operacje da Vinci: 22 120 20 61
czynne w godzinach 8:00 - 20:00
fax: 22 403 52 15
e-mail: info@szpitalmazovia.pl
NZOZ Szpital Mazovia
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U15
02-797 Warszawa