Al. KEN 47/U15, 02-797 Warszawa NFZ: 22 403 52 10
Usługi prywatne: 22 120 20 60 Operacje da Vinci: 22 120 20 61 Szpital Mazovia Częstochowa: 34 334 33 50

Rak prostaty

Rak prostaty objawy, diagnoza, operacja, leczenie. 

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczoły krokowego) to drugi najczęstszy pod względem zapadalności oraz umieralności nowotwór u mężczyzn. W Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zachorowań się podwoiła – dowodzi to, jak bardzo potrzebna jest wczesna diagnostyka oraz szybko wdrożone leczenie tej choroby. Specjalizujemy się w tym w naszym szpitalu Mazovia.

Rak prostaty charakteryzuje się powolnym wzrostem, zwłaszcza w początkowym etapie. Zazwyczaj umiejscawia się w tzw. strefie obwodowej, a jego wzrost jest wieloogniskowy. Stopień złośliwości ocenia się na podstawie specjalnej skali Gleasona, która wyskalowana jest od 6 do 10 punktów (im wyższy wynik tym rak bardziej złośliwy). Przebieg kliniczny w bardzo dużym stopniu zależy od stopnia złośliwości, jak i stopnia zaawansowania raka. Typowymi miejscami tworzenia się przerzutów nowotworowych jest kręgosłup, węzły w obrębie miednicy i narządy, jak np. wątroba.

Rak prostaty – objawy

Rak prostaty występuje zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia, a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. W początkowym etapie nie daje żadnych niepokojących objawów. Pierwsze objawy mogą być bardzo podobne do tych powodowanych przez łagodny rozrost stercza. Chodzi m.in. o:

W przypadku występowania choroby uogólnionej (obecność przerzutów) mogą występować objawy zależne od miejsca zaatakowanego przez chorobę, np. bóle kostne.

Rak prostaty – diagnostyka

Obecnie większość przypadków raka prostaty rozpoznawanych jest przy okazji badania stężenia PSA (antygen swoisty dla stercza) w surowicy krwi. Jest to badanie rutynowo zlecane u mężczyzn po 50. roku życia w trakcie wizyty u urologa lub innego specjalisty. Inną przesłanką do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku raka stercza może być nieprawidłowy wynik badania palcem przez odbytnicę lub objawy ze strony dolnych dróg moczowych.
Wstępna diagnostyka jest uzupełniana badaniami obrazowymi: USG przezodbyniczym (TRUS) i badaniem NMR. Następnie chory jest kwalifikowany do biopsji stercza. Tylko na podstawie badania histopatologicznego wycinków po biopsji i stwierdzenia obecności komórek nowotworowych można podjąć leczenie raka stercza.

Leczenie raka prostaty co warto wiedzieć?

Leczenie raka prostaty ma nie najgorsze rokowania. Zależą oczywiście od stopnia zaawansowania w momencie wykrycia, sposobu leczenia, wieku pacjenta i wytrzymałości organizmu.

Rak prostaty – operacja i inne metody leczenia

Leczenie raka prostaty zależy od rokowań i stopnia zaawansowania choroby. Najczęstsze metody to:

Bardziej inwazyjne działania podejmuje się, gdy choroba się rozwija.

Stosuje się wobec pacjentów, których nowotwór ograniczył się do stercza. Niektóre zabiegi chirurgiczne wykonuje się przy pomocy robota – systemu da Vinci. Najczęstsze zabiegi chirurgiczne to:

Prostatektomia radykalna – usuwa się wtedy zarówno gruczoł krokowy, pęcherzyki nasienne i w określonych przypadkach węzły chłonne. Prostatektomia Radykalna może być wykonany metodą „ na otwarto”, metodą laparoskopową lub w asyście robota chirurgicznego da Vinci.

Radioterapia polega na skierowaniu promieni rentgenowskich  na obszar dotknięty zmianą.

Hormonoterapia to metoda stosowana wobec pacjentów niekwalifikujących się do inwazyjnych metod. Polega na podawaniu hormonów androgenów endogennych i wpływa na receptory androgenowe w komórkach nowotworowych. Hormonoterapia spowalnia rozwój choroby i zapobiega powikłaniom.

Leczenie, operacja raka prostaty w szpitalu Mazovia

Na podstawie wyniku biopsji i badań obrazowych specjaliści z naszego szpitala Mazovia oceniają stopień kliniczny zaawansowania choroby. Gdy zmiany nowotworowe ograniczone są jedynie do prostaty (brak przerzutów), chory może być leczony radykalnie, czyli za pomocą radioterapii lub operacyjnie. Leczenie chirurgiczne można przeprowadzić z dostępu laparoskopowego. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki czynnościowe (jakość trzymania moczu i zachowanie wzwodu) warto rozważyć wykonanie tej operacji z zastosowaniem robota Da Vinci – metodą tą dysponujemy w szpitalu Mazovia.

 

Wszystkich panów wymagających profesjonalnej pomocy w leczeniu tej trudnej choroby, zapraszamy do szpitala Mazovia. Zapewniamy opiekę najlepszych specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w leczeniu raka prostaty. Do dyspozycji pacjentów pozostaje również nasz fachowy personel, niosący pomoc i wsparcie w tych trudnych chwilach. Zapraszamy do kontaktu -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

Dowiedz się więcej o: „raku stercza”

© Copyright 2024 SZPITAL MAZOVIA | Realizacja MH Marketing Polityka Cookies Polityka Prywatności
Fundusze Europejskie
Masz pytanie?
Napisz do nas
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa, tel. 22 403 52 10
  2. Dane będą przetwarzane w celu kontaktu telefonicznego na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.
  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jumo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15, 02-797 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!